Dünya 23 TEMMUZ 2015 / 13:26

Solar Impulse 2 dünya turuna ara verdi

Güneş enerjisiyle çalışan, dünya turuna çıkan Solar Impulse 2 isimli uçak bataryalarının zarar görmesi nedeniyle Hawaii’de dünya turuna ara vermek zorunda kaldı.

Aşırı ısınmanın uçağın bataryalarına kalıcı hasar verdiğini belirten Solar Impulse 2 ekibi, uçağın dünya turuna devam edeceğini ancak nisan ayına kadar ara verildiğini belirttiler. Andre Borschberg’in en uzun havada kalma rekorunu kırdığı Japonya’dan başlayıp, Hawaii’ye kadar 118 saatte kat ettiği yolculukta, bataryaların aşırı ısındığını ve soğutulamadığını açıkladılar.

2,3 ton ağırlığına ve 72 metre kanat açıklığına sahip olan Solar Impulse’ın kanatları üstünde tam 17 bin adet güneş enerjisi paneli hücresi bulunuyor ve uçak gündüzleri güneş enerjisi kullanırken, akşam saatlerinde özel bataryasına depoladığı enerji ile çalışıyordu.

Uçağın Kalaeloa Havaalanı’ndaki Hawaii Üniversitesi’nin hangarında tamir olacağını belirten Solar Impulse 2 ekibi, aşırı ısınmayı önlemek için araştırmaların ve testlerin yapılacağını ifade etti.

 
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN