Dünya 13 TEMMUZ 2015 / 06:28

Solar Impulse 2 rekor kırdı

Dünya turuna çıkan, güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2 isimli uçak 118 saat havada kalarak en uzun havada kalma rekorunu kırdı.

Güneş enerjisi panelleriyle uçan Solar Impulse uçağı, Mart 2015 tarihinde Abu Dabi’den havalanarak başladığı dünya turunda Pasifik okyanusunu aşmayı başardı.

Solar Impulse’un kurucu ortaklarından olan ve tek kişilik uçağın pilotu da olan Andre Borschberg bu uçuşla birlikte en uzun havada kalma dünya rekorunu kırdı. Japonya’dan başlayıp, Hawaii’de inen güneş enerjili uçak, bu mesafeyi aralıksız toplam 118 saatte kat etti. Uçak en uzun etabı olan Japonya- Hawai uçuşunu 5 günde tamamlamış oldu.

2,3 ton ağırlığına ve 72 metre kanat açıklığına sahip olan Solar Impulse’ın kanatları üstünde tam 17 bin adet güneş enerjisi paneli hücresi bulunuyor. Uçak gündüzleri güneş enerjisi kullanırken, akşam saatlerinde özel bataryasına depoladığı enerji ile çalışıyor.

Umman, Hindistan, Mynmar ve Çin turunu bitiren Solar Impulse’un bundan sonraki duraklarının  batıdan doğuya doğru Amerika kıtası, Atlantik Okyanusu ve Güney Avrupa ve Kuzey Afrika olması  planlanıyor.

 
ETİKETLER : 1030

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics