Dünya 01 OCAK 2012 / 16:35

Son şans

Akıllı telefon pazarında sürekli pay kaybeden Nokia’nın bir yıl önce Microsoft ile başlattığı işbirliği sonucu ürettiği ilk akıllı telefon Lumia 800 iki model olarak altı Avrupa ülkesinde satışa sunuldu. Lumia bu yılın başında bazı Asya ülkelerinde ve çok yakında da ABD’de satılmaya başlayacak. Microsoft Windows Phone 7 işletim sistemi ile donanmış Lumia Nokia’nın akıllı telefon pazarında yeniden ağırlığını koymayı hedeflediği ve bu yönde bu şirketin büyük umutlar bağladığı bir ürün olarak görülüyor.
Bundan evvel bir üst düzey Microsoft yöneticisi olan Nokia CEO’su Stephen Elop’un Nokia’nın akıllı telefonlarında yıllarca kullandığı Symbian işletimini bırakarak Windows Phone işletim sistemine geçmesi ile Apple’ın iPhone’u ve Google’ın Android işletim sistemli telefonların egemen olduğu akıllı telefon dünyasında ne denli başarılı olacağı yakında anlaşılacak. Son sekiz aydır Nokia ve Microsoft yöneticilerinin büyük bir gizlilik içinde düzenli olarak İzlanda’da buluşarak geliştirilen bu yeni akıllı telefon ile atılan yeni adımın endüstri uzmanları tarafından her iki şirket için son derece önemli ve kritik olduğu ileri sürülüyor.
Nokia’nın çok ihtiyacı olduğu ve şirket için akıllı telefon sektöründe yeni bir başlangıcın simgesi olan Lumia’nın bu ilk iki modeli ile Nokia yeniden rekabet sahasına dönerken ilk gelen satış raporlarından çıkan sonuçların Nokia’da iyimser bir havanın oluşmasına neden olduğu görülüyor. Nokia bu yeni telefonu ile ABD’de etkin bir çıkarma yapmayı ve bu ülkede son on yıldan beri kaybettiği pazar payını yeniden ele geçirmeyi hedefliyor. Nokia’nın 3G ağları ile de çalışan Lumia için ABD’deki mobil telefonların yüzde 90’dan fazlasının abone olduğu dört büyük işleticisi ile çok önceden görüşmelere başladığı biliniyor. ABD’de şimdiye dek pazar payı kaybetmesinin başlıca nedenlerinden birinin de ürünlerinin işleticilerin standartlarına uyum göstermemesi olduğunu kabul eden Nokia’nın şimdi Lumia için bu işleticilerle çok daha olumlu bir işbirliğine girdiği belirtiliyor.
Windows Phone işletim sisteminin küresel payı sadece yüzde 2 dolayında olup bu oranın tasarımı Nokia’nın N9 akıllı telefonuna dayalı Lumia ile beraber yükselmesi bekleniyor. Nokia ile Microsoft’un bu işbirliğinin özellikle ABD’de ve Avrupa’da hızla büyüyen akıllı telefon işinde her iki şirket için son şans olduğu da görülüyor.
Bu şirketlerin çalışmalarına karşın analistler en çok satan iPhone 4S ile Android işletim sistemli Samsung Galaxy,  LG ve Sony gibi rakipleri karşısında Windows Phone’lu Lumia’nın tek seçenek olması ve geniş bir uygulama portföyüne sahip olmaması nedeniyle bu telefonun başlangıçta zorlu bir dönemden geçeceği görüşünde birleşiyorlar.
ETİKETLER : Sayı:852

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics