Dünya 02 KASIM 2015 / 10:17

Sony eski çalışanlarına tazminat ödeyecek

Günümüzde internetin her alanda yoğun kullanılmasıyla birlikte, siber saldırı olayları artarak bilginin korunması ciddi bir tehdit taşımaya başladı. Siber saldırılar, başka bir deyişle sanal saldırı olayları, büyük küçük bütün şirketlerin kâbusu haline geldi.                                                                           
Geçtiğimiz yıl uğradığı siber saldırının ardından zor günler geçiren Sony, hatırlanacağı üzere çalışanları tarafından dava edilmişti. Çalışanlarının verilerini iyi bir şekilde koruyamayan şirket, davada çıkabilecek olası felaket senaryolarıyla karşılaşmak yerine eski çalışanları ile uzlaşmaya çalışıyor.
Sony, geçtiğimiz yıl yapılan siber saldırının etkilerini hala yoğun bir şekilde hissediyor. Siber saldırıdan bu yana önemli bir prestij kaybı yaşayan şirket, çalışanlarının “kişisel verilerini” koruyamadığı gerekçesiyle çalışanlar tarafından dava edilmişti. Dava süreciyle uğraşmak istemeyen şirket, davalılara 8 milyon dolarlık bir uzlaşma paketi sunmaya hazırlanıyor.

Çalışanlarının maaş bordrolarından, özel bilgilerine kadar birçok önemli veriyi geçtiğimiz yıl düzenlenen saldırı sonucu kaybeden Sony, saldırıdan etkilenen çalışanlarının kendilerini olası yeni saldırılardan korumaları için harcadıkları zararı, bütün dava ve avukat masraflarını karşılayacak. Bunun yanı sıra veri hırsızlığın yol açtığı sorunları gidermek amacıyla 2,5 milyon dolarlık bir bütçe oluşturan şirket, bu bütçe üzerinden saldırıdan etkilenen çalışanlara belirli bir miktar ödeme yapacak.

Sony’nin son dönemde hem mevzu bahis veri hırsızlığı, hem de PlayStation üzerinde oluşan veri açığı sebebiyle gerek çalışanlarının gerekse de tüketicilerin güvenini sarsmış durumda. Bu çerçevede düşündüğümüzde, eski çalışanlara önerilen 8 milyon doların uzlaşma için ne kadar yeterli olacağını kestirmek de bir o kadar zorlaşıyor. 
ETİKETLER : 1044

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN