Dünya 01 OCAK 2012 / 16:37

Sony ve Samsung ortaklığı sona eriyor

LCD üretimi için Sony ve Samsung 2004 yılında bir araya gelmişti. Düz ekran televizyon piyasasında geride kalan Sony, tek başarılı işi panel olan Samsung’un fabrikasına yatırımda bulunarak ortak olmuştu. Ancak Japon devi, geçen 7 yıl boyunca televizyon operasyonundan beklediği kârlılığı sağlayamadı.
Son zamanlarda zor günler geçiren Sony dördüncü çeyrekte zarar beklediğini, sadece televizyon bölümünden 2.2 milyar dolarlık kayıp yaşanabileceğini açıkladı.
Samsung ile ortaklığın sona erdirilme kararı analistler tarafından olumlu karşılanırken, neden daha önce bu hamlenin gelmediğinin sorgulanması gerektiği belirtiliyor. Bu kararın ardından Sony’nin LCD panellerini Samsung ve diğer panel üreticilerinden temin etmesi bekleniyor.
Önümüzdeki yıl LCD piyasasında bir daralma da bekleniyor. 2011’de 100 milyar dolarlık LCD televizyon pazarı oluşurken bu rakamın yüzde 3 ile 4 arasında düşmesi öngörülüyor. Sony daha önce Ericsson’la olan ortaklığının sonucu mobil cihazların üretiminde tek söz sahibi olmak istediğini açıklayarak, Ericsson’un hisselerini 1.5 milyar dolara satın aldığını açıklamıştı.
ETİKETLER : Sayı:852

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics