Dünya 01 OCAK 2012 / 16:37

Sony ve Samsung ortaklığı sona eriyor

LCD üretimi için Sony ve Samsung 2004 yılında bir araya gelmişti. Düz ekran televizyon piyasasında geride kalan Sony, tek başarılı işi panel olan Samsung’un fabrikasına yatırımda bulunarak ortak olmuştu. Ancak Japon devi, geçen 7 yıl boyunca televizyon operasyonundan beklediği kârlılığı sağlayamadı.
Son zamanlarda zor günler geçiren Sony dördüncü çeyrekte zarar beklediğini, sadece televizyon bölümünden 2.2 milyar dolarlık kayıp yaşanabileceğini açıkladı.
Samsung ile ortaklığın sona erdirilme kararı analistler tarafından olumlu karşılanırken, neden daha önce bu hamlenin gelmediğinin sorgulanması gerektiği belirtiliyor. Bu kararın ardından Sony’nin LCD panellerini Samsung ve diğer panel üreticilerinden temin etmesi bekleniyor.
Önümüzdeki yıl LCD piyasasında bir daralma da bekleniyor. 2011’de 100 milyar dolarlık LCD televizyon pazarı oluşurken bu rakamın yüzde 3 ile 4 arasında düşmesi öngörülüyor. Sony daha önce Ericsson’la olan ortaklığının sonucu mobil cihazların üretiminde tek söz sahibi olmak istediğini açıklayarak, Ericsson’un hisselerini 1.5 milyar dolara satın aldığını açıklamıştı.
ETİKETLER : Sayı:852
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN