Dünya 18 MART 2012 / 15:06

Sosyal ağlar siyaseti etkiler mi?

“İnternet ve Amerikan Hayatı Projesi” kapsamında gerçekleştirilen araştırmayı yürüten Pews Araştırma Merkezi sonuçlarında sosyal medya kullanımı ile siyasi görüşler bir araya getirildi.
Şubat 2012’de tamamlanan araştırmada, 18 yaş ve üzeri 2 bin 253 Amerikalı’ya sorular yöneltildi. ABD vatandaşlarının yüzde 80’i interneti kullanırken, bu kitlenin yüzde 66’sı sosyal ağları kullanıyor. Bu kişilerin de yüzde 75’i arkadaşlarının politik görüşlerini sosyal medyada paylaştığını ifade ediyor.
Araştırmaya göre sosyal medyada yer alanların yüzde 25’i arkadaşlarının paylaştığı politik görüşlere ya tamamen ya da büyük ölçüde karşı. Bu sonuç aslında ABD’de politik görüşlerin arkadaş seçimlerinde çok da önemli olmadığını ortaya koyuyor.
Liberallerin yüzde 60’ı sosyal ağları kullanıyor
Genel nüfus ve internet kullanıcı nüfusunun ayrı olarak ele alındığı çalışmada, internet nüfusu baz alındığında; kendilerini liberal olarak tanımlayanların yüzde 74’ü sosyal medya sitelerini kullanırken, muhafazakar olanların sosyal medya kullanımı yüzde 60 oranında kaldı.
Genel nüfusa bakıldığında aradaki farkın biraz olsun kapandığı görülüyor. Kendisini liberal olarak tanımlayanların yüzde 60’ı sosyal medya sitelerini kullanırken, muhafazakarların oranı yüzde 49. Sosyal medya üzerinden yürütülen tartışmalar pek de bir yere varmıyor. Yine de bu ortamların Arap Baharı sırasında etkisi yadsınamaz. Küçük bir kıvılcım bile başlatsa sosyal ağlar, dünyanın her yerindeki insanların gelişmelerden haberdar olmasını sağlıyor.
ETİKETLER : Sayı:863

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics