Dünya 10 KASIM 2014 / 09:43

Sosyal medya teröre yardım mı ediyor?

İngiltere’nin istihbarat kuruluşlarından Dijital İletişim ve İstihbarat Kurumu (GCHQ), Facebook ve Twitter’ı terörizme yardımcı olmakla suçlarken, söz konusu şirketlerin hükümetlerin güvenlik birimleriyle işbirliği yapmalarını istedi.

Eski bir NSA çalışanı olan Edward Snowden tarafından ortaya çıkarılan belgelerin ardından müşterilerine gizlilik sözü veren birçok firmanın şifrelenmiş bilgilerine erişebildiği ve Hotmail, Google, Yahoo ve Facebook üzerindeki trafiği gözlemleyebilmek için çalışmalar yürüttüğü iddia edilen GCHQ, teknoloji firmalarını terörist gruplara yardımcı olmakla suçladı. GCHQ’nun yeni yöneticisi Robert Hannigan, Amerikalı mobil teknoloji şirketleri ve Facebook, Twitter ile Whatsapp gibi sosyal medya kanallarının terörist örgütlerinin iletişim ve komuta kanalı haline geldiğini ve söz konusu şirketlerin ‘özet hayatın gizliliği ve mahremiyeti’ gerekçesiyle bu konuda herhangi bir bilgi paylaşmadığını dile getirdi.

“Şirketler, kendi teknolojilerinin kötü amaçla kullanıldığını kabul etmiyor”

İngiltere’nin ekonomi gazetesi Financial Times’ta yer alan habere göre, sosyal medya şirketlerinin, teröristlerin bu kanallarla haberleştiği gerçeği ile artık yüzleşmeleri ve devletlerin güvenlik birimlerine terörist gruplarının takip edilmesi konusunda yardımcı olmaları gerektiğini ifade eden Hannigan, ABD’li Facebook ve Twitter’a yasal düzenlemelerle sınırlama getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yakın geçmişte Whatsapp’ı da satın alan Facebook ile Twitter’ın İslam Devlet Örgütü’nün bu kanalları kullanırken aynı zamanda şifreleme yöntemleri de kullandığını ve bu nedenle güvenlik örgütlerinin takip etme ve önlem alma konusunda zorlandığını belirten Hannigan, bu teknoloji şirketlerinden bazılarının, kendi ürettikleri teknolojilerin kötü amaçla kullanıldığını kabul etmediklerini söyledi. Görevine henüz başlayan Hannigan,  “Teknoloji şirketlerinin hükümetlerle ilişkilerinin rahat olmadığını biliyorum. Onların istediği tarafsız veri akışı kanalları olmak ve siyasetin dışında ve üstünde kalmak” dedi ve şunları ifade etti:

“Ancak hoşlarına gitmese de bu şirketler teröristler ve suçluların tercih ettiği haberleşme ve komuta kanalları haline gelmişlerdir. Bu şirketlerin sunduğu hizmetler bizim kadar onlar için de dönüştürücü niteliktedir.”

 
ETİKETLER : 995

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics