Dünya 17 EKİM 2011 / 10:43

Steve Jobs’ın ardından Elma’ya ne olacak?

5 Ekim’de hayatını kaybeden Steve Jobs, mühendis olmamasına rağmen elinde 317 patent bulunduran bir mucit. Apple’ın dışındaki birçok şirkete de ilham veren Jobs, iOS platformu, Apple store, iTunes, Mac, iPod, iPhone ve iPad’i kullanıcılarla buluşturdu.
Jobs’ın Apple’a 1997 yılında CEO olarak dönüşünün ardından geçen yıllarda şirkette önemli gelişmeler yaşandı. Bu yıl dünyanın en değerli markası olarak dev petrol şirketlerini bile geride bırakan Apple, son kullanıcı cihazlarıyla mobil iletişim ve kişisel bilgisayar pazarını tamamen değiştirdi.
Jobs, bu yılın Ocak ayında da kesin olarak bilinmeyen bir sağlık sorunu nedeniyle son yedi yılda işe üçüncü kez ara vermek zorunda kalmıştı. 1976 yılında Apple’ın kurucularından biri olan Jobs, daha önce pankreas kanserinden kurtulmuştu. 56 yaşında hayatını kaybeden Steve Jobs’ın şirketin CEO’luğundan ayrılmasının ardından şirket büyümesini devam ettirmeye çalışacak.
Jobs’ın yerine CEO’luk görevini Ocak ayından bu yana geçici olarak sürdüren Tim Cook getirildi.
Elbette Cook, hiçbir zaman Steve Jobs kadar popüler olmadı. Jobs, iPhone, iPad, iPod toplantılarında giydiği mavi kotu, siyah boğazlı kazağı ve yuvarlak çerçevesiz gözlükleriyle herkesin hafızasına kazındı. Ardından da Haziran ayında Apple’ı bulutta sunduğu müzik servisi iCloud için gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tim Cook başarılı olabilecek mi?
Steve Jobs’ın Apple’ın en bilinen insanı olmasına rağmen şirketin başarısındaki tek pay sahibi değil elbette. Birçok uzman Jobs’ın önemini belirtmekle birlikte, Apple’ın yenilikçi yapısına devam edeceğine inanıyor.
Tim Cook’un Apple kariyerindeki göstergeler de oldukça olumlu. 1998 yılında ilk olarak şirkete katıldığında Apple’ın üretim sürecinden kaynaklanan ürün gecikmeleri ve tedarik sorununu çözdü. Envanter yönetim yetenekleri Apple’ın 72,6 milyar dolarlık nakit biriktirmesini ve piyasada güvende kalmasını sağladı.
2005 yılında CEO’luk görevine gelen Cook’un geçici CEO’luk döneminde iTunes’da bir milyardan fazla uygulama indirildiği açıklandı. Yeni sürüm iPhone ve geliştirilmiş MacBook’lar piyasaya sürüldü.
Şirkette Tim Cook’un yönetim ve finansal başarısının yanında minimalist ve özel tasarımları Apple ürünlerine uygulayan Jonathan Ive, Apple mağazalarından sorumlu Ron Johnson, pazarlama müdürü Philip Schiller ve iPhone yazılımını denetleyen Scott Forstall bulunuyor.
Steve Jobs’ın yokluğu müşteriler için pek de bir şey değiştirmeyecektir. Gartner Araştırma Analisti Michael Gartenberg’e göre, müşteriler şirket ürünlerini Steve Jobs için değil, bu ürünler Apple ürünü olduğu için satın alıyor.
Jobs’ın rolünün değişmesiyle Apple’da bir dönemin kapandığı gerçek ancak kurulan müşteri bağımlılığı stratejisi ve yenilikçi yaklaşım düzeni kaldığı sürece Apple’ın temel olarak bir değişim ya da zarar görmeyeceği tahmin ediliyor. En azından kısa vadede...
evreng@interpromedya.com.tr
ETİKETLER : Sayı:842

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics