Dünya 08 ŞUBAT 2010 / 11:41

Tablet dönemi başladı

Apple CEO’su Steve Jobs her yeni ürün tanıtımında olduğu gibi geleneksel giysileri olan siyah balıkçı kazağı, kemersiz blujini ile elinde tuttuğu ve çoktandır beklenen ürünün adının iPad olduğunu açıklarken elektronik okuma ve bilgiişlemde yepyeni bir dönemin artık tam hızı ile başladığı sinyalini de veriyordu.
Her ne kadar Amazon’un Kindle adlı e-kitap okuyucusu çok önceden çıkmış ise de yeni bir dönemin başlangıcına ivme kazandıranlar şimdiye dek çoğu kez Apple’ın geleneksel San Fransisko toplantılarında tanıttığı ürünler olmuştur. Akıllı telefonlar ile dizüstü bilgisayarlar arasında üçüncü bir kategori oluşturan iPad’in satışları Mart ayı sonunda ve 3G uyarlamalı modeli de Nisan ayı sonunda başlayacak.
tablet2Apple’ın 25 santimetre ekranı ve ağırlığı sadece 700 gram olan bu ürününe ilk önce taş  tablet anlamına gelen Slate adı verilmesi düşünülmüş ise de iSlate’in bizim televizyonlarda Taş Devri adı ile gösterilen Flint Stones adlı çizgi filmi anımsattığı ve bu nedenle ağırlığı ile bağdaşmadığı  gerekçesi ile iPad adı verildi. Ancak ismi hijyenik bir ürüne çağrışım yapan iPad daha tanıtıldığı ilk günden itibaren Apple’ın pazarlama komitesinde kadın olsaydı bu ürüne bu ad verilmezdi gibi espirili eleştirilere yol açtı.
Las Vegas’daki Tüketici Elektronik Fuarında sergilenen tanınan veya tanınmayan birçok şirketlerin geliştirdikleri Alex, Que ProReader gibi gözleri yormayan dokunmatik ekranlı ve uzun ömürlü pilli ürünler ile bundan böyle kullanıcılar bir bilgisayara bağlı kalmadan rahatça kitap okuyacak, Web’de dolaşabilecek, video izleyebilecekler. Bugün dünyada İnternet kullananların sayısının 1.5 milyarı geçtiği ve bu sayının önemli bir bölümünün bu teknolojiyi eğlence için kullandığı ileri sürülüyor.
Tabletin tarihi 2001 yılına uzanıyor. O yıl Microsoft’un CEO’s olan Bill Gates’in tabletlerin gelecek beş yıl içinde Amerikada satılacak en popüler bilgisayar modeli olacağı görüşü gerçekleşmemiş ancak teknolojideki gelişmeler ve özellikle birçok mobil telefonlarda kullanılan, az enerji  tüketen ARM işlemcilerin geliştirilmeleri ile şimdiye dek bilgisayarlar ile yapılan Web taramaları da bundan böyle tabletlerin başlıca işlevleri arasına girmiş bulunuyor. Ayrıca Foxconn gibi büyük Asya imalatçıların maliyetleri sürekli indirme yolundaki çalışmaları tabletlerin yolunu da daha açmış bulunuyor.
Diğer dev teknoloji şirketlerinin tablet alanında çalışmaları da olanca hızı ile sürüyor. Microsoft’un CEO’su Steve Balmer da Las Vegas’da Hewlett Packard’ın Windows 7 işletim sistemi ile çalışan renkli dokunmatik ekranlı tabletin tanıtımını yaptı. HP’nin de iPhone’nın iki misli büyüklüğünde ve Google’ın Android işletim sistemli bir dizi tableti çıkaracağı bekleniyor. Lenovo da ekranı çıkan ve Linux işletim sistemli, dokunmatik ekranlı tablete dönüşen hibrid bir dizüstü bilgisayar tanıtımını yaptı.
Endpoint Technologies adlı bir şirketin araştırmasına göre iPad’in katılımı ile 2010 yılında  tablet satışlarının 9 milyona ulaşacağı bekleniyor. Tablet pazarında Amazon’un siyah beyaz, gözleri yormayan bir ekrana sahip Kindle yüzde 60 payı ile şimdilik önde bulunuyor. Ancak tüketicilerin 260 dolara satılan Kindle ile 500 dolara satılması beklenen e-kitap okuyucu işlevli,  internet erişimli, müzik dinlenilen, video seyredilen iPad için 240 dolar ekstra ödeyip ödemeyeceği, bu ürünün iPhone kadar popüler olup olmayacağı şimdi merakla bekleniyor.
ETİKETLER : Sayı:757

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics