Dünya 03 EKİM 2011 / 14:02

Tabletler kişisel bilgisayarların yerini alıyor

Tüm dünyada işler kişisel bilgisayarlar ile görülse de PC üreten Amerikan şirketleri için son on yılda karlı bir iş olmaktan çıktığı görülüyor. Dünyanın en büyük PC üreticilerinden biri olmasına karşın HP’nin PC işinden yıl sonunda ayrılamayı planladığını Ağustos ayında açıklaması bu durumun en somut bir kanıtı oluyor.
Eğer HP bu planını gerçekleştirir ise PC işini 2005 yılında bir Çin şirketi Lenovo’ya satan ve uzun vadede PC sorunlarını çok önceden ön gören IBM’i izlemiş olacak. HP tarafından satın alınan Compaq’tan başka Gateway ve Packard Bell gibi PC üreticileri de geçmişte başka şirketler tarafından satın alınmış veya kapanmışlardı. HP’nin de PC bölümünü ayrı bir şirkete dönüştürmesi veya satması ile bundan böyle iki Amerikan PC üreticisi ayakta kalacak. Bunlardan biri Dell ve diğeri de Apple.
Dell PC pazar payının her bir yüzdesi için büyük uğraş verirken Apple daha ziyade akıllı telefon ve tabletlerin egemen olduğu bir pazara yoğunlaşmış durumda. HP ve Dell ile dünyadaki diğer PC üreticileri ise şimdiye dek tüketicilerin sahip olmak istedikleri bir tablet üretmekten uzak kalmış olup HP PC işinden ayrılmayı açıkladığı günlerde TouchPad adlı tabletini de piyasaya çıkardıktan birkaç hafta sonra rekabette kalmanın maliyetinin çok yüksek olacağı gerekçesi ile satıştan çekmiş bulunuyor. HP’nin CEO’su Leo Apotheker’in Eylül ayının üçüncü haftası içinde HP’den ayrılması ile CEO’luk görevine getirilen Meg Whitman da HP’nin PC işinden çekilmesi veya ayrı bir şirkete dönüştürülmesi kararının yıl sonuna dek kesinlik kazanacağını açıkladı.
IDC adlı araştırma şirketine göre PC üreticilerinin bu yılın sonuna dek piyasaya sürecekleri PC’lerin sayısı geçen yıla göre sadece yüzde 4 daha fazla olacak. Oysa tabletlerin satışları son derece hız kazanmakta olup bu yılki küresel satışlarının geçen yılki satışların iki katı olarak 24.1 milyona ulaşması ön görülüyor.
Bu satışların üçte ikisinden fazlası Apple’ın iPad’leri ile gerçekleşirken bu yılın ilk yarısında Apple’ın tablet satışları 9 milyar doları geçti. Bu miktar aynı dönem içinde Dell’in tüm tüketici PC işindeki satışlarının yüzde otuzunu geçiyor. Apple’ın ayrıca son üç aylık dönemde dizüstü ve masaüstü PC satışları yüzde 16 büyürken Dell’in satışlarında büyüme yüzde 1 oldu. Buna karşın Dell yöneticileri Dell’in HP’yi izleyerek PC işinden ayrılmayı kesinlikle düşünmediklerini vurguluyorlar.
Diğer PC ve akıllı telefon üreticilerinin de tabletlere olan ilgisi gün geçtikçe daha da büyüyor. Forrester Research’e göre gelecek yıl ABD’deki tablet satışları netbook ve mini dizüstü bilgisayar satışlarını geçecek. Oysa birkaç yıl önce bu ürünlere PC endüstrisi büyük umutlar bağlamıştı. Öte yandan Apple ve yüzde 12.5 pazar payı olan Samsung dışında akıllı telefon üreticileri için tablet satmanın kolay olmadığı da görülüyor. Google’ın kısa bir süre önce 12.5 milyar dolara satın aldığı Motorola ‘nın ürettiği Xoom tableti hayal kırıklığı yaratırken BlackBerry’nin üreticisi Research In Motion’ın son mali çeyrek dönemi içinde çıkardığı 500 bin PlayBook adlı tabletin sadece yarısına yakın satıldı.
Önümüzdeki birkaç ay içinde iPad’e karşı yeni rakiplarin çıkması bekleniyor. Kindle e- book adlı elektronik okuyucuya dayalı bir tablet üreten  Amazon.com’u Sony tableti izleyecek. Google’ın Android işletim sistemi ile çalışacak olan PC işlevine sahip gelecek kuşak tabletler karşısında PC üretimi gerilirken bu tür tabletler Apple’ın egemenliğine de meydan okuyacak.
ETİKETLER : Sayı:840

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics