Dünya 06 ARALIK 2015 / 15:03

Tarım alanlarına drone ile ilaçlama

Drone teknolojisi her geçen gün yeni bir alanda kendisine yer buluyor. Bunun son örneği ise DJI'ın geliştirdiği tarım alanı ilaçlama drone'u.
Üretildiği ilk zamanlarda "eğlenceden öteye geçmez" denilen drone’lar, geliştirildiği günden günümüze kadar geçen sürede birçok farklı amaçla kullanılmaya başlandı. Tarımsal faaliyetler de drone teknolojisinin kullanıldığı alanlar arasına eklendi. 

TechCrunch'ta yer alan habere göre DJI tarafından geliştilen Agras MG-1 adındaki araç, tamamen tarımsal faaliyetler için yaratılmış. Havadan ekin spreylemek üzere geliştirilen drone, 10 dönümlük araziyi 10 saat içerisinde spreyleyebiliyor. 10 litre sıvı taşıyabilen bir tanka sahip olan Agras MG-1, yapılan testlere göre geleneksel ilaçlama tekniklerine oranla 40 kat daha verimli sonuçlar veriyor.

Agras MG-1'in çalışma prensibine gelirsek, özel bir radar sistemi ile donatılan drone, bu sayede tarım alanları ile arasındaki mesafeyi ayarlayabiliyor. Mesafeyi doğru ayarlamasıyla birlikte ekinlere doğru açıdan ve yeterli miktarda ilaç püskürten drone, otomatik, yarı otomatik ve manuel sürüş seçeneklerine sahip. 
ETİKETLER : 1049

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics