Dünya 07 NİSAN 2014 / 08:17

Taşınabilir cihazlarda Windows artık ücretsiz

Taşınabilir cihazlarda Google’ın hegemonyasını yıkmak isteyen Microsoft, daha önce alışık olmadığı bir modele geçerek rekabette yer almaya çalışıyor.

Bulut bilişim konusunda Microsoft’a çağ atlattığı için övgü alan yeni Microsoft CEO’su Satya Nadella, aldığı kararlarla dev şirketi geri kaldığı alanlarda ilerletmeye çalışıyor. Bunların başında taşınabilir cihazlarda yer almak gelirken, şirketin akıllı telefonlar ve tabletlerde artık Windows’u ücretsiz olarak üreticilere sunacağı açıklandı.
Daha önce cihaz başına 5 ila 15 dolar bedel isteyen şirket, daha ucuz cihazlar üretilebilmesi ve tüketicilerle buluşabilmesi için Google’ın Android için izlediği yolu tercih etme kararı aldı. Dokuz inç ve daha az cihazlarda Windows ücretsiz olurken, ücretsiz işletim sistemi modeli, geçtiğimiz yıl satılan tüm akıllı telefonların yüzde 75’inden fazlasının Android tabanlı olması sonucunu doğurdu.
Windows’un mobil alandaki az sayıdaki kullanıcı sayısını artırmayı hedefleyen Microsoft, bu sayede Skype ve Office gibi bulut tabanlı ürünlerden para kazanma planları yapıyor. Gartner rakamlarına göre, Windows tabanlı akıllı telefon sayısı yüzde 3’te kalırken, tabletlerde ise piyasanın yalnızca yüzde 2’si Microsoft’un işletim sistemini kullanıyor.

Bill Gates’in modeli tarih oluyor
Günümüzde ücretsiz yazılım üzerinden para kazanma modeli yaygınlaşmaya başlasa da dünyanın en zenginleri listesinde her zaman üst sıralarda yer alan Bill Gates’in yaklaşık 40 yıldır başarıya ulaştığı para kazanma modeli “yazılım için para ödenmeli” esasına dayanıyordu.
Android’in bu başarısı karşısında Microsoft’un attığı cesur adım piyasa tarafından da olumlu karşılanıyor. Uzmanlar, akıllı telefon ve tabletlerde geride kalan şirketin piyasadaki payını artırmak için iyi bir adım attığını noktasında birleşiyor.
Kısa süre önce Office’in iPad sürümünü de çıkaran şirket, ücretsiz Windows ile birlikte gelen cihazlarda bir yıllık bulut tabanlı Office 365 ürününün de ücretsiz olacağı bilgisini verdi. Bu hamlenin de bulut tabanlı Office yazılımına ilgi çekmek için yapıldığı görülüyor.
Vizyonlarının tüm dünyada olduğu gibi önce mobil, önce bulut olduğunu belirten Satya Nadella, “Hedefimiz, herkesin benzer girişimlerinin bulunduğu dünyada platformlar inşa etmek, en iyi son kullanıcı deneyimi, geliştirici fırsatları ve BT altyapısı yaratmak” şeklinde konuştu.

Siri’nin rakibi Cortana tanıtıldı

Microsoft’un bir süredir bahsi geçen sesli kişisel asistanı Cortana tanıtıldı. Microsoft’un Bing arama motorundan alan Cortana, kendisiyle kurulan etkileşimi takip ederek gerçekleştirdiği davranış analiziyle zaman içinde tercihleri öğrenebiliyor ve daha kişisel bir etkileşim kurabiliyor. Cortana ilk aşamada ABD’deki kullanıcılara beta olarak sunulacak. 2014’ün ikinci yarısında İngiltere ve Çin’de kullanıma girecek olan Cortana, diğer bölgelerde 2015 yılında kullanılabilir hale gelecek.
ETİKETLER : Sayı:966

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics