Dünya 23 EKİM 2011 / 16:04

Teknoloji babalarının patent savaşı

Sayısal dünyayı değiştiren, yüzyılın Thomas Edison’u sayılan Steve Jobs hakkında teknoloji endüstrisi uzmanları Apple’ın ikon niteliğinde ve her biri devrim yaratan ürünler üzerinde kendisinin çok büyük payı olduğu görüşünde birleşiyorlar.  Macintosh bilgisayarları ve “i” ürünleri ile Apple’ın teknoloji dünyasının en değerli şirketi kimliğini kazanmasının ve geçtiğimiz Ağustos ayında kısa süreli de olsa en değerli ABD şirketi olarak Exxon Mobil’i geçmesinin arkasında Jobs’ın tasarım dehasının yanı sıra vizyonu ve Apple ürünlerinin en ufak ayrıntıları üzerindeki çalışmaları yer alıyor.
Şimdiye dek satılan 314 milyon iPod, 129 milyon iPhone ve 29 milyon iPad’in  tasarımları ile ilgili alınan 313 adet patent Steve Jobs’ın ismini taşıyor.
Birçok Apple Store’ın içindeki çarpıcı cam merdivenin tasarımını kapsayan iki patentte de Jobs’ın ismi var. Yeni model Macintosh’ların beyaz plastik güç adaptörlerinin patenti bile Jobs’ın adına çıkmış bulunuyor. Bazı model iPod’ların kulaklıklarından kordon sarıcısına, karton kutusuna, masaüstünden dizüstü bilgisayarlara, ekranlardan klavyeye, fareye dek her türlü Apple ürünü için alınan patentlerde Steve Jobs’ın ismi eksik değil.
Adına çıkan patentlerin sayısı diğer başarılı teknoloji şirketlerin başkanlarının adına çıkmış patentlerin sayısından çok daha fazla. Microsoft’u kuran ve yirmi yıldan fazla bir süre ile başkanlığını yürüttüğü ve 2000 yılında Microsoft başkanlığı görevini bırakan Bill Gates’in ismi sadece 9 adet Microsoft patentinde bulunuyor. Google’ın kurucuları Larry Page ile Sergey Brin’in isimlerini taşıyan patentlerin sayısı ise bir düzineyi bile geçmiyor.
Jobs’ın sahip olduğu patent sayısının abartıldığı yönündeki yorumlara karşı patentlerde ismi geçen kişilerin katkıda bulunmamasının saptanması halinde ABD’deki Patent Dairesinin ilgili patenti derhal iptal etme kuralını uyguladığı biliniyor. 1998 yılında Apple’ın çıkardığı ve Jobs’ın bu ürünün patentinde ismi bulunduğu iMac için Bill Gates Apple’ın şimdilik sadece ürünlerin renklerinde  liderliğini sürdürdüğünü ve Microsoft’un Apple’ı yakalamakta çok gecikmeyeceğini ileri sürmüştü. Tasarım üzerinde fazla odaklaşmayan Bill Gates’in bu görüşüne karşı Steve Jobs’ın tasarımları ve vizyonu ile doğru ürünleri doğru zamanlarda çıkarması ile Apple Microsoft’u geçerek dünyanın en değerli şirketi konumuna geldi.
Apple ürünlerinde son sözün Steve Jobs’da olduğu gerçeği Silikon Vadisi’nde bir efsane olurken ölümünden sonra Apple’ın yenilikçilik alanındaki liderliğinin daha ne kadar süreceği şimdi merakla bekleniyor.
ETİKETLER : Sayı:843

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics