Dünya 19 OCAK 2015 / 07:26

Teknolojiden uzak kalmak çıldırtıyor

Bugün oturduğumuz yerden alışveriş yapabiliyor, dünya gündemini takip edebiliyor ve hatta kombinin sıcaklığı dahi değiştirebiliyoruz. Peki ya teknoloji hayatımızı kolaylaştırmanın ötesine bizi bir bağımlı haline getiriyorsa?

Teknoloji bağımlılığı otoriteler tarafından henüz resmen bir hastalık olarak kabul edilmemiş olsa da vaktimizin çok büyük bir kısmını sanal ortamda geçiriyor olmamızın, ciddi psikolojik sorunlara yol açtığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da düzenlenen Teknoloji Bağımlılığı Kongresi’ne katılan uzmanlara göre, internet bağımlılığının çocukların beynindeki ödül ve ceza yapısını tahrip ederek, kimyalarını bozarken, gençlerde ise obeziteyi tetikliyor.

Teknoloji bir güçtür ve bunu doğru kullanmak gerekir

Teknolojinin gelişmesiyle artan cihaz çeşitliliği ise teknoloji bağımlılarının teknolojiyi hayatımızda konumlandırmamız ile doğrudan ilişkili olarak görülüyor. Henüz literatüre bir ‘hastalık’ olarak girmemiş olsa da teknoloji bağımlılığının farklı örneklerini de görüyoruz. Geçtiğimiz yılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde görev yapan psikiyatr Dr. Andrew Doan, ismi açıklanmayan Amerikan ordusuna mensup bir askerin, Google Glass bağımlılığına yakalandığını açıkladı.

İsmi açıklanmayan askerin SARP (Substance Abuse and Recovery Programme-Madde Bağımlılı Rehabilite Programı) kapsamında tedaviye alındığını belirten Dr. Doan, askerin uyuduğu ve duş aldığı zamanlar dışında Google Glass’ı gözünden hiç çıkarmadığını ve rüyalarında bile cihazı kullandığını gördüğünü belirtti. İnsanların eskiden alkolizmin de gerçek bir hastalık olmadığını düşündüklerini söyleyen Dr. Doan, teknoloji bağımlılığının da gerçek bir hastalık olarak kabul edilmesinin zaman alacağını belirtti. Teknolojinin bir güç olduğunu ve bunu doğru kullanmak gerektiğini belirten Dr. Doan, teknoloji bağımlılığının kişinin okul veya iş performansının düşmesi, ilişkilerinin bozulması, sorumluluklarını yerine getirememesi noktasına kadar gelebildiğinin altını çiziyor.

iPhone’dan uzak kalan bulmaca dahi çözemiyor

Geçtiğimiz günlerde Kolombiya’da yer alan Missouri Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ise iPhone bağımlılığının ne kadar ciddi sorunlar yarattığını ortaya çıkardı. Kişilerin iPhone’dan uzak kaldıklarında farklı fizyolojik ve psikolojik sorunlarla karşılaştığı belirtilen araştırma sonuçlarına göre, kullanıcılar iPhone’u vücut ve ruh bütünlüğünü sağlayan bir eklenti olarak görüyorlar.

40 iPhone kullanıcısı üzeride yapılan araştırma kapsamına kullanıcılar, iPhone’ları ile birlikte ve ayrı olarak iki aşamalı bir testten geçtiler. Her iki aşamada da kan basınçları, kalp atış hızları incelenirken aynı zamanda sergiledikleri tavırlar da gözlemlendi. İki aşamada da kelime bulma oyunu ile test edilen kullanıcıların sergiledikleri tavırlar ve oyundaki performanslarına bakıldığında ise iPhone’dan uzak kalan kullanıcıların ruhsal dengelerinin kötü etkilendiği ortaya çıktı.

Missouri Üniversitesi doktora öğrencisi olan ve bu araştırmayı yürüten Russel Clayton, kullanıcıların iPhone’larından uzakta kaldıklarında kalp atış hızı, kan akış hızı ve kaygı düzeylerinde ciddi oranda bir artış olduğunu belirtirken, bulmaca çözme performanslarında ise azalma olduğunu söylüyor. Araştırmanın sonucunda ise iPhone’ları yakınlarında olduğunda ise tam tersi bir biçimde bulmaca çözme performanslarında kayda değer oranda bir iyileşme olduğu gözleniyor.
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics