Dünya 10 TEMMUZ 2016 / 16:51

Tesla, Asya Pazarı’na açılıyor

Geçtiğimiz Nisan ayında tanıttığı Model 3 ile hedef büyüten Tesla, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.
Nisan ayında Model 3’ü tanıtan, Mayıs ayı sonunda da Nevada’da devasa bir alana batarya fabrikası kuracağını açıklayan Tesla, Asya pazarına yönelik önemli bir hamle yaptı. Bir süredir Çin’i merkez alarak Asya pazarındaki organizasyonunu güçlendirmek için zemin hazırlamak için çalışmalar gerçekleştiren şirket, somut adım atmaya hazırlanıyor.
Bu doğrultuda Çin hükümetinin sahibi olduğu Jinqiao Group ile anlaşmaya varan Tesla, fabrika için gereken 9 milyar doları da Jinqiao Group ile paylaşacak. Şangay’da kurulması planlanan fabrika için 4,5 milyar dolar yatırım yapmaya hazırlanan şirket, bahsi geçen devasa tesis ile özellikle Asya’da kendisine önemli bir manevra alanı yaratmış olacak.
Üretiminin bir bölümünü Çin’e taşıyacak olan şirket, bu sayede devlete ödemek zorunda olduğu ithalat vergisinden de kurtulacak. Şirket, bunun yanı sıra araç sevkiyatı konusunda da elini rahatlatacak.
Otomotiv dünyası gün geçtikçe kabuk değiştirmeye devam ediyor. Otomobil üreticileri, araç segmentlerini elektrikli araç aileleri ile genişletirlerken, bu konuda yapılacak yatırımlar da büyük önem taşıyor. Tesla’nın Çin hamlesine bu verilerin ışığında baktığımızda, şirketin üretim bantlarını Çin gibi önemli potansiyele sahip bir ülkeye taşıması büyük önem taşıyor. Bu sayede Pazar tam olarak oluşmadan Asya’da önemli bir hakimiyet kurabilme şansını elde edecek olan şirket, Çin Hükümeti ile olan iyi ilişkileriyle bu hamlesini pekiştirecek gibi görünüyor. 
ETİKETLER : Tesla 1079

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics