Dünya 13 ARALIK 2015 / 17:00

Toplum klonlamaya hazır değil!

2003'te Dolly adında klon bir koyun yapıldığını okuduğumuzda herkesin aklına şu soru takılmıştı: "Peki ya insan klonlanırsa ne olur?". Bu soru akıllara takılalı 12 sene oluyor ve klonlama üzerine çalışan firmalar artık yavaş yavaş insan üretecek teknolojiye ve bilgiye sahip olmayı başardı. Bu konuda ilk açıklamayı yapan Çinli Boyalife, istedikleri takdirde insan klonlayabileceklerini fakat toplumun böyle bir şeye hazır olmadığını söylüyor.
Boyalife CEO'su Xu Xiaochun'un yaptığı açıklamada toplumun, klon üzerine çalışan bilim insanlarını korku filmlerinde rastladığımız "korkunç bilim adamları" olarak gördüğünü belirtiyor. Nesli tükenmiş dev mamutlar için çalışmalarını sürdüğünü söyleyen Xu, insanların ölen evcil hayvanlarının bir klonu için 100.000 dolar vermeyi göze aldıklarını ve bu konuda isteklerin bulunduğunu belirtti.
Xu ayrıca bir bebeğin yüzde 50 anne, yüzde 50 baba geni taşıdığını hatırlatarak "Gelecekte 3 seçeneğimiz olacak: Yüzde 100 baba geni, yüzde 100 anne geni veya yüzde 50 - 50 karışık gen" diyor. Xu, insan klonlamanın o kadar da korkulacak bir şey olmadığının üstüne basıyor. Diğer taraftan klonlanan hayvanların etleri için Amerika "yemek için uygun" derken Avrupa'da pek çok yerde yasaklandı.
ETİKETLER : 1050