Dünya 14 EYLÜL 2015 / 00:40

Toyota akıllı arabalar için 50 milyon dolarlık yatırım yapıyor

Otomotiv dünyasının son dönemdeki en önemli gündem maddelerinden biri sürücüsüz otomobil konsepti. Toyota da bu konseptte araçlar üretmek amacıyla 50 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Tesla’nın elektrikli otomobil hamlesi, Google’ın sürücüsüz otomobil projesi derken otomotiv sektörü önemli bir kabuk değiştirme sürecinin içerisine girdi. Önemli otomobil üreticiler de kendi araçlarını bu konseptlere uygun şekilde geliştirmeye başlarken, Japon otomobil devi Toyota da yapacağı 50 milyon dolarlık yatırımla rakiplerden geri kalmak istemiyor.

CNET’te yer alan habere göre Toyota aralarında MIT ve Stanford Üniversiteleri’nin de yer aldığı ortaklıklar geliştirmek için 50 milyon dolarlık bir bütçe hazırladığını duyurdu. 5 yıla yayılması planlanan proje ile birlikte Toyota, sürücüsüz otomobiller için yapay zeka araştırmaları gerçekleştirecek. Projenin başında ise Dr. Gill Pratt yer alacak.

Özellikle BMW, Mercedes gibi Alman üreticileri son dönemde daha güvenli sürüş yöntemleri üzerine çalışmalar gerçekleştirmiş, BMW bu doğrultuda yeni bir seri üretme hazırlığına girmişti. Toyota da bu konuda geçtiğimiz Ocak ayından beri hareketlilik yaşayan otomobil şirketlerinden biri. Yılın ilk aylarında araç sistemleri güvenliğini geliştirme amacıyla “hackatlon” düzenleyen şirket, GoPro ile yaptığı anlaşmayla da araç içi sistemlerine verdiği önemi pekiştirmişti. Şimdi de üniversiteler ile birlikte Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirecek Toyota’nın araçların değişik ortamlarda nesneleri tanıma kabiliyetleri gelişmiş, karar verme yeteneğine sahip, diğer araçlar ve insanlarla iletişim kurabilecek becerisi ile donatılmış araçlar konusunda aşama kaydedeceğini söyleyebiliriz.
ETİKETLER : 1038

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics