Dünya 17 OCAK 2010 / 18:00

Tüketici, çevre dostuymuş gibi görünen ürün istemiyor

Greenpeace’in, geleneksel hale gelen çevreci elektronik rehberinin 14. baskısı geçen hafta yayınlandı. Rehberde Apple, Sony Ericsson ve Nokia üst sıralara yükselirken, Samsung, Dell, Lenovo ve LG Electronics toksik madde kullanımına devam ettikleri için düşüş yaşadı. Raporda Apple, Sony Ericsson, Nokia ve onları izleyen HP ile toksik madde kullanmadan üretim yaptıkları için liderliği ellerinde bulunduruyor. Samsung, Dell, Lenovo ve LG Electronics, ürünlerinde toksik maddeler kullanmayı yavaş yavaş azaltma sözünde durmadıkları için ceza puanı aldı.
Raporla ilgili görüşlerini açıklayan Greenpeace Uluslararası Toksik Kampanyacısı Iza Kruszewska, “2010’da  PVC, BRF gibi zararlı maddelerden arınmış TV ve bilgisayar ürünleri pazarında belirgin bir gelişme görmeliyiz. Bu hedefi gerçekleştiremeyen şirketler çevreci itibarları üzerinde kumar oynamış olacak. Sektördeki olumlu gelişmelerden bazıları Cisco gibi PC ve TV sektöründe yer almayan şirketlerin de zararlı madde kullanımını azaltacakalarını taahhüt etmesi oldu. PVC bütün plastikler arasında, yaşam döngüsü boyunca; insanlar ve çevre için en zararlı maddedir. Elektronik atıklarla uğraşan işçiler ve giderek artan e-atık karşıtı gruplar elektronik atıkların büyümesiyle birlikte artan sağlık risklerine dikkat çekiyor. Elektronik atıkların yakılması Çin ve Hindistan’da gerçekleşiyor.
Tüm şirketler, PVC ve diğer zararlı maddelerin kullanımının yasaklanmasını talep etmeli. Şirketler, PVC ve BRF’nin tüm elekroniklerde kullanımının yasaklanmasını desteklemeliler. HP ve Dell gibi büyük şirketler bu konuda sessizliklerini koruyor ve Acer da bu yasağın AB’den geçeceğinden emin olmak istiyor. Geçtiğimiz yıl Apple, PVC ve vinil gibi plastikleri tamamen üretim sürecinden arındıracağını açıklayarak, bilgisayar üretiminde bu maddelerin kullanımını durdurdu. Tüketici artık çevre dostu gibi görünen değil, gerçekten çevre dostu ürünler kullanmak istiyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:754

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics