Dünya 08 EYLÜL 2014 / 13:52

Türkiye hem ortak hem hedef durumunda

Edward Snowden arşivinden çıkan belgeler, NSA’nın Türkiye’ye karşı geniş çaplı casusluk yaptığını ortaya koydu.

Der Spiegel’in derlediği bilgilere göre, NSA hem Türkiye’yi dost hem de dinlenecek bir hedef olarak görüyor. Snowden’in belgeleri Türkiye’nin aynı zamanda casusluk için ABD'nin önde gelen hedeflerinden biri olduğunu gösteriyor. Belgelerde, Amerikan hükümeti NSA’yı Türkiye’nin 18 kilit bölgede yaptığı faaliyetleri takip etmekle görevlendiriyor. Yani, son zamanlarda çıkan Almanya’nın dış istihbarat servisinin Türkiye’yi dinlediği haberlerinin yanı sıra Amerika’nın da gözünün Ankara üzerinde olduğu anlaşılıyor.

Snowden’in belgeleri Türkiye’nin Asya'da NSA'nın eski ortağı olduğunu gösteriyor. Hatta 1952 yılında NSA'nın kuruluşundan önce CIA’in Türkiye ile 1940lı yıllara uzanan bir ortaklığı da bulunuyor.

Soğuk savaş sırasında ABD, Sovyetlere karşı gözetleme yapmak için öncelikli olarak Türkiye’deki üslerini kullandığı NSA belgelerinde yer alıyor. Günümüzde, Türk topraklarında bilgi toplamak için Rusya ve Gürcistan’ı hedef alıyor. Suriye ise NSA gözetim merkezinin odak noktası haline geldi.

ABDli gizli ajanlar PKK’ya karşı savaşta Türkiye’ye yıllardır destek sağladı. 2007 yılındaki çok gizli bir NSA belgesinde PKK üyelerinin telefon konuşması kayıtlarını ve coğrafi verileri Türkiye’ye sağladığı belirtiliyor.

Obama başkanlığında destek devam ediyor

Mayıs 2007'de, o zamanın ulusal istihbarat direktörü Türkiye için derin istihbarat desteği sözü veren bir "mutabakat" imzaladı. Bu ortaklıkla PKK’yı yok etme üzerine odaklanıldı. Böylece, PKK üyelerine karşı çalışan Amerikalı ve Türk uzmanlardan oluşan bir ekip oluşturuldu. Bu derin çalışma Barack Obama başkanlığında da devam etti.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics