Dünya 06 NİSAN 2015 / 09:21

Twitter, Periscope’u tanıttı

Twitter, kullanıcılara cep telefonu aracılığıyla canlı yayın deneyimi yaşatan Periscope’u kullanıma sundu. 

Geçtiğimiz aylarda Twitter bünyesine katılan Periscope şimdi resmen kullanıcıların hizmetine sunuldu. Twitter’ın blogunda Periscope’u yaratan takımın ağzından yer alan açıklamada;

“Bir yılı aşkın bir süre önce başkasının gözünden dünyayı keşfetme fikrine hayran olduk. Ukrayna'da bir protestocunun gözüyle görmek nasıl olurdu? Ya da Kapadokya'da sıcak hava balonundan gün doğumunu izlemek? Bu çılgınca gelebilir, ama biz ışınlanmaya yakın bir şey yaratmak istedik. Olayları ve yerleri keşfetmenin bir çok yolu varken, biz bir yeri o anda canlı video aracılığıyla yaşamaktan daha iyi bir yol olmadığına inandık. Bir resim bin kelimeye değer olabilir, ancak canlı bir video seni alıp anında o yere götürüp çevreyi gösterebilir” denildi.

Twitter hesabı ile  giriş yapılan uygulama, kullanıcıların takipçi bilgilerini birebir olarak kullanıyor. Kullanıcı dostu arayüzü ile dikkat çeken uygulama, sadece birkaç adımda kullanıcıların canlı yayın yapmasına olanak sağlıyor. Kullanıcıların istekleri doğrultusunda şekillenen uygulama, isteğe göre tweet’leniyor, özel yayınlar oluşturabiliyor. Periscope, özelliklerine bakıldığında özellikle Gezi Direnişi gibi olaylarda oldukça işe yaracak gibi görünüyor.

Periscope tarafından yapılan açıklamanın devamında da aynı konuya dem vurulurken, açıklamalar şöyle şekillendi:

“Periscope konusunda bizi en çok heyecanlandıran şey, bir şeyi kendi gözlerinizle görebilme gücüdür. Bir sıcak hava balonunda birini Sonoma Vadisi semalarında dolaşırken gördük, Ferguson, Missouri’deki “Eller Yukarda, Vurma” protestolarına, San Fransisco’da çıkan korkunç yangına ve izleyicilerin isteklerini çalan bir piyanistin canlı performansına tanık olduk.

Biz Periscope’u her zaman şu an olan bir şeyin kalp atışı görseli olarak hayal ettik. Twitter’daki arkadaşlarımız da aynı şeyi hissetmiş olacak ki, Ocak ayında bu vizyon üzerinde beraber çalışmaya karar verdik.”

 
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics