Dünya 09 KASIM 2015 / 02:07

Uber Almanya'da daralmaya gidiyor

Kullanıma geçtiği günden bu yana yönetmelikler konusunda sorunlar yaşayan Uber, Almanya’daki faaliyetlerini sınırlama kararı aldı.
2009 yılında UberCab adıyla kurulan ve kısa sürede dünya genelinde önemli bir kullanıcı sayısına ulaşan ulaşım uygulaması Uber, hükümetlerle ve hizmet verdiği ülkelerdeki taksi şöförleriyle önemli sorunlar yaşamıştı. Görünen o ki bu sorunlar bitmişe benzemiyor. Şirket, karmaşık yönetmelikleri ve kanunları sebep göstererek Almanya'da hizmet verdiği üç önemli kentteki faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Daha önce de özellikle taksi şoförlerinin tepkisini çeken Uber, 1.7 milyon nüfuslu Hamburg, 687 bin nüfuslu Frankfurt ve 593 bin nüfuslu Düsseldorf’ta yer alan bütün faaliyetlerini sonlandıracak. Karara sebep olarak bundan 9 ay önce Frankfurt'ta yer alan bir mahkemenin Uber sürücülerinin, normal taksi şoförleriyle aynı çalışma lisansına sahip olması gerektiği kararı vermesi gösterilirken, Uber'in Almanya'daki faaliyetlerine Berlin'de ve Münih'te devam edeceği açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde Litvanya'nın Vilnius kenti için pilot program anlaşması yapan Uber hizmet verdiği pazarları genişletse de Uber Almanya Genel Müdürü Christian Freese, Almanya özelinde aldıkları karardan dolayı memnun olmadıklarını ifade etti. Freese, Hamburg, Düsseldorf ve Frankfurt kentlerindeki faaliyetlerini sürdürmek ve karmaşık yönetmelikler konusunda anlaşma zemini aradıklarını söyledi. 
 
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics