Dünya 21 ŞUBAT 2016 / 12:45

Uber küresel hâkimiyetini arttırmak için yerel ittifaklar kuruyor

Rus milyonerden 200 milyon yatırım alan Uber, yabancı ülkelerde başarılı olmak için bazı yardımcı yerel arkadaşlar edinmeye çalışıyor.

Uluslararası bir girişim LetterOne’ı hayata geçiren Rus milyoner Mikhail Fridman, Uber’e 200 milyon dolarlık stratejik bir yatırım yaptı. Cuma günü duyurulan ortaklıkla, Uber’in yerel pazarlarda daha etkin hale gelmeyi amaçlıyor. 2013 yılında Lüksemburg’da kurulan LetterOne, telekom ve enerji alanlarında hizmet veriyor. Şirket kısa süre önce yaptığı açıklama da, küresel büyüme fırsatlarının son teknoloji alanındaki yatırımlarla sağlanabileceğini vurguluyor. Bu noktada Uber ve LetterOne’ın vizyonları ortada buluşuyor. ABD’de pazar hâkimi olan Uber, Hindistan ve Çin’de gecikmeli olarak ikinci sırada geliyor. Son zamanlarda Lyft gibi şirketler,  Uber’in küresel gücünü azaltmak adına anti-uber ittifaklar kuruyor.

Amaçlarının bir tuşa basarak, herkes için güvenli ve uygun fiyatlı ulaşım sağlamak olduğunu belirten Uber CEO’su Travis Kalanick’e göre, bu ortaklık Uber’in gelişmekte olan pazarlar için bilinirliğini arttırmaya yarayacak. Küresel bir hâkimiyet kurmak isteyen Uber’in öncelikli olarak, yerel pazarlara ve yerel kültürlere uyum sağlaması gerekiyor.  Özellikle yerel ortaklıkların gelişmekte olan pazarlarda Uber’in ihtiyacı olan güç olduğu vurgulanıyor.

60 trilyon dolarlık bir şirket olan Uber’in  200 milyon dolar yatırım alması,  finansal olarak bir anlam ifade etmese de; küresel hâkimiyet kurmak için yaptığı stratejik ortaklığın, şirket için çok daha önemli  bir yere sahip olduğu belirtiliyor.