Dünya 27 MART 2016 / 12:59

Uber sürücüsüz otomobil konusunda atağa kalkıyor

Sürücüsüz otomobil konsepti ile ilgili her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Son haber de araç paylaşım servisi Uber’den geldi.

Hali hazırda sürücüsüz otomobiller yollara çıkamadı ama şirketlerin bu alandaki çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bu konuda çalışmalar yürüten şirketler arasında yer alan araç paylaşım servisi Uber, sürücüsüz otomobillerden oluşan bir araç filosu oluşturarak, sürücülere aktardığı parayı da kendine saklamak istiyor. Bu konuda Mercedes ile görüştüğü yönünde haberler gelen şirket, işi oldukça ciddi bir şekilde yönetmeye gayret ediyor. Kulislerde Mercedes Benz ile 100 bin adet S-Class serisi “sürücüsüz” otomobil için anlaştığı şeklinde haberler dolaşan Uber, bahsi geçen anlaşma için Mercedes Benz’e 9.6 milyar dolar ödeyecek.

Konuyla ilgili her iki taraftan da net bir açıklama gelmese de durumu değerlendirdiğimizde bahsi geçen anlaşmanın her iki tarafın menfaatine olduğunu görebiliyoruz. Üretim kapasitesini neredeyse iki katına çıkaracak olan Mercedes Benz, bu sayede önemli bir gelirin de sahibi olacak. Bunun yanı sıra sürücüsüz otomobiller hakkında önemli bir bilgi birikimine sahip olacak olan şirket, bu alandaki rekabette de önemli bir adım atmış olacak.

Uber tarafına baktığımızda ise, şirketin giderlerinin başında sürücülere ödenen ücretlerin olduğunu görüyoruz. Şirket, sürücüsüz otomobil filosu ile bu yükten büyük ölçüde kurtulurken, bu sayede hızlı bir şekilde büyüyen yapısını çok daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir yapıya çevirebilir.
ETİKETLER : uber 1065

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics