Dünya 09 ŞUBAT 2015 / 07:57

Uber sürücüsüz otomobil projesini hayata geçiriyor

Bir süredir sürücüsüz otomobil üzerinde çalışma yaptığı iddia edilen Uber, bu iddiaları doğrulayan bir açıklama yaptı. Şirket, bu projede Carnegie Mellon Üniversitesi ile birlikte çalıştığını duyururken, konuyla ilgili detaya girmekten kaçındı.

Pazara girdiği süreçten bu yana önemli bir atılım yapmayı başaran özel yolcu taşıma uygulaması Uber, son dönemde özellikle şoförlerin yolculara sadırdığı haberlerle gündeme gelmişti. Bu haberlerin yanı sıra hükümetler ve yerel yönetimler tarafından haksız rekabete sebep olduğu sebebiyle yasaklama kararları çıkarılan uygulama, gündemi yeniden değiştirmeye hazırlanıyor.

Habere göre bir süredir sürücüsüz araç üzerinde çalıştığı iddia edilen Uber, bu iddiaların doğru olduğunu açıkladı. Carnegie Mellon Üniversitesi ile bu proje için işbirliği yaptığını duyuran şirket, üniversite kampüsüne oldukça yakın bir konumda yer alan bölgede “Uber Gelişmiş Teknolojiler Merkezi” adında birim oluşturmaya hazırlanıyor.

Anlaşmanın her iki taraf için de olumlu sonuçlar doğuracak. Üniversitenin araştırmacıları, öğrencileri ve imkanlarından faydalanacak Uber, bu sayede sürücüsüz otomobil teknolojisi üzerinde verimli bir çalışma ortamı yakalayabilecek. Bunun dışında da verimli çalışmalara imza atabilecek şirket, bu sayede müşterilerine sunduğu hizmeti “farklılaştırma” şansına kavuşacak.

İşe Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından bakarsak, bu anlaşmanın onlara a epey yarayacağını görüyoruz. Uber’den maddi destek alacak üniversite, bu sayede öğrencilerine daha fazla burs dağıtabileceği gibi, okulun imkanlarını da geliştirme imkanı yakalayacak.

 
ETİKETLER : 1008

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics