Dünya 17 MART 2014 / 08:24

Uzakdoğu’dan soğuk rüzgarlar

Mt. Gox’un iflas etmesi üzerine Bitcoin’in kullanımı Japonya’da da yasaklandı.

Mt. Gox’tan 500 milyon dolarlık Bitcoin çalındı. Ardından şirket iflas etti. 9 Mart’ta, haklayıcılar Karpeles’in Reddit hesabını ve kişisel blogunu ele geçirdi ve şirketin çalındığını ifade ettiği Bitcoinlerin kendi hesabında durduğunu gösteren bir veri paylaştılar. İflasını açıklayın şirketin hesabında 951,116 Bitcoin bulunması parasını kaybedenleri daha da üzdü ancak henüz resmi bir kanıt yok. Şirketin iflasıyla ilgili olarak Japonya’da ABD’nin de yakından takip ettiği bir soruşturma açıldı. Japon hükümeti sanal para birimin ülke sınırları dahilinde gerçek para olarak kullanılamayacağı açıkladı. Geçtiğimiz aylarda Çin ve Rusya da sanal para kullanımını yasakladıklarını bildirmişti. Bitcoin şirketlerinden First Meta’nın CEO’s Autumn Radtke’nin Singapur’da evinde ölü bulunması, soğuk bir rüzgar estirdi. Ödeme sistemleri alanında deneyimli olan 28 yaşındaki Radtke daha önce Apple’da da çalışmıştı.

Bu elmayı sanal parayla satın alamazsınız
Apple da Bitcoin’e karşı tavrını ortaya koydu. Hükümetler, bankalar, uluslararası kuruluşlar, küresel şirketler de Bitcoin’in muğlak halinden çekiniyor. Devletler konudan el çektikçe, şirketler daha da güven kaybediyor. App Store’da yer alan Coinbase ve CoinJar’dan sonra Blockchain adlı Bitcoin uygulamasını da kaldırdı. Bugüne kadar 120 binden fazla kullanıcı tarafından indirilen Blockchain uygulamasını Mac uygulama mağazalarından da çıkartan Apple da Bitcoin’in yasal düzenlemeler karşısındaki şüpheli duruşuna mesafeli bakıyor ancak kullanıcılar şirketi, sanal paranın gelişmesine ve yaygınlaşmasını engellemekle itham ediyorlar. Apple platformunun sanal parayı kabul etmesi elbette hem paranın değerini, hem de yerini değiştirirdi ancak bir türlü sağlam bir konuma yerleşemeyen Bitcoin’le ilgili olarak tüm şirketlerin çekincesi de aynı. Kimse karanlık odaya ilk adımı atmak istemiyor.
ABD’li milyarder işadamı Mark Cuban da Bitcoin’i riskli bulduğunu, uzun vadeli bir gelecek görmediği için de yatırım yapmadığını söyledi. Cuban da eğlenceli bir deneyim olarak değerlendirdiği için az miktarda Bitcoin alan isimlerden. Kabul gören bir para birimi ya da güvenilir bir yatırım aracı olmasa da dünyada ilgi çekmeye devam ediyor. Bitcoin’in mucidi olduğu öne sürülen Dorian Satoshi Nakamoto’nun da Bitcoin’le ilişkisini reddetmesi de spekülasyon yarattı.
Bitcoin cephesinde bir yeni haber ise Lefkoşa’daki Ortopedi hastanesi Berova Klinik’ten. Hastane, artık sanal para kabul ediyor. Uzaktan hizmetlerde de, standart tedavilerde ve tıbbi danışmanlık hizmetlerinde de Bitcoin kabul ettiklerini söyleyen Dr. Kandemir Berova Kıbrıs’ta Bitcoin’in Türkiye’den daha fazla gelişmeye açık olduğunu söyledi.
ETİKETLER : Sayı:963
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN