Dünya 23 TEMMUZ 2015 / 13:27

Uzaylı avı başlıyor

Plüton'un geçtiğimiz günlerde çekilen fotoğrafları dünya çapında büyük ses getirmişti. 1935'ten beri varlığından haberdar olduğumuz, Güneş Sistemi'nin en uzak gezegeni olan Plüton'un net fotoğraflarına ulaşmamız bu kadar ses getiriyorken uzaylıların varlığını kanıtlamamız halinde neler olacağını düşünebiliyor musunuz? Bu konu Rus milyarder Yuri Milner'ın da ilgisini çekmiş olacak ki uzayda akıllı canlıların bulunup bulunmadığını araştırılması için 100 milyon dolar ayırdı.

Bu parayla dünyanın en güçlü iki teleskobu Parkes ve Green Bank kiralanarak uzay, eskisine göre 10 kat daha geniş bir şekilde taranacak. Teleskoplar 1 ila 10 GHz arasını tarıyor olacak. Bu frekans aralığı, uzaydaki kozmik kaynaklardan etkilenmediği için "sessiz alan" olarak adlandırılıyor. Eğer "biz buradayız" mesajı vermek isteyen uzaylılar varsa bu frekans aralığındaki radyo dalgalarını araştırması gerektiği söyleniyor. Paranın bir kısmı bu araştırma kısmına ayrılacak.

100 milyon doların kalanı da gelen verinin işlenmesi için gerekli donanımın hazırlanmasına harcanacak. Kaliforniya'daki Campbell Üniversitesi, şimdiden kolları sıvamış durumda. Bundan önce böyle bir donanımın oluşturulması fikri ortaya atılmış fakat kaynak yetersizliği sebebiyle ortada kalmıştı. Milner'ın ortaya koyduğu para ile anında harekete geçildi.

Ortaya konan 100 milyon dolar, herhangi bir sonuca ulaşılamaması halinde çöpe gitmiş olacak. Elbette ki bu esnada uzayla ilgili daha fazla bilgi sahibi olacağız. Fakat araştırmanın asıl amacında sonuca ulaşılması halinde getireceği sesin yanında “vızıltı” olacağını söyleyebiliriz.

Araştırma sonucunda uzaylıların varlığından emin olduk; hatta bir şekilde koordinatlarını bile almayı başardık. Sonra ne olacak? Sonrası için kaynağımız, şimdilik hayal gücümüz…
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics