Dünya 06 HAZİRAN 2013 / 11:25

Verizon müşterileri gözetim altında

Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA)’nın, çıkartılan gizli bir mahkeme kararıyla birlikte milyonlarca Verizon müşterisinin telefon konuşmalarının kayıtlarını topladığı belirtildi.

Amkerikan Dış İstihbarat Gözetim Mahkemesi tarafından çıkartılan çok gizli ibareli karar vasıtasıyla Verizon İş Ağı Hizmetleri ve Verizon İş Hizmetleri birimlerinin elinde bulunan elektronik veriler ve giden çağrı kayıtlarını 19 Temmuz 2013 tarihine kadar günlük olarak teslim edecekleri belirtildi.

FBI’ın da isteği üzerine onaylanan karara göre kişilerin aradıkları numaralar, bu numaraları arama sıklıkları, aramaların konum bilgileri ve aktarılan verilerin düzenli olarak raporlanacağı ama konuşmalarının içeriğinin inceleme kapsamında olmadığı açıklandı.

NSA ve Beyaz Saray tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunulmazken, Verizon sözcüsü Ed McFadden de herhangi bi açıklama yapmadı. Aynı şekilde Verizon’un en büyük rakiplerinden olan AT&T’de devletin kendilerinden böyle bir istekte bulunup bulunmadığıyla ilgili herhangi bir yorum yapmadı. Elektronik Cephe Vakfı mensubu avukat Kurt Opsahl ise konuya tepki göstererek Amerikan Anayasa’sının ihlal edildiğini ve NSA’yı ülke içerisinde haksız gözetim yapmaktan dolayı dava edeceğini ifade etti.

Çıkarılan mahkeme kararıyla toplanan bilgilerin NSA ve FBI tarafından nasıl değerlendirileceği tam olarak belli olmamakla birlikte, Ophsal’ın belirttiği üzere geçmiş tecrübelerden hareketle elde edilen bilgilerin karmaşık programlarla taranacağı ve insanlar arasındaki bağlantıların çözümlenerek terörist hareketlenmelerin araştırılabileceği söylendi.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : FBI NSA

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN