Dünya 13 ŞUBAT 2016 / 15:29

Verizon Yahoo’nun peşinde

Özellikle geçtiğimiz yıldan bu yana zor günler geçiren Yahoo, Verizon tarafından satın alınmak isteniyor.

Yahoo son dönemde zor bir süreçte geçiyor. 2015 yılı ilk çeyrek finansal raporunu açıklayan şirket, 4,43 milyar dolar zarar ettiğini açıklarken, Marissa Mayer şirket başarısızlığını kabul ederek, toplam iş gücünün yüzde 10’undan fazlasına denk gelecek bir işten çıkarma operasyonu yapacaklarını duyurmuştu. Marissa Mayer’in son açıklamasına göre, Yahoo’nun yeniden yapılanması kapsamında 2016 sonuna kadar iş gücünün yüzde 15 oranında azaltarak, 1700 kişinin işten çıkarılacağı duyuruldu. Yahoo iş ve ürün gücünü azaltarak ve 5 bölgedeki Yahoo ofislerini kapatarak,  1 milyar dolar tasarruf yapmayı planlıyor.

Yahoo buna benzer sorunlarla uğraşırken, Verizon'un Yahoo'ya olan ilgisi de artmış durumda. Bir süredir Yahoo'ya ait çekirdek şirketleri ve Yahoo'nun tamamını satın almak konusunda girişimlerde bulunan şirket, somut adımlar atmaya başladı. 

Yahoo'nun çekirdek hizmetlerini satın almak için girişimlerde bulunan Verizon için görüşmeleri Verizon’ın geçtiğimiz yıl satın aldığı AOL‘un mevcut CEO’su olan Tim Armstrong yürütüyor. Yahoo Mail, News, Sport, Finance ve Video departmanlarını içeren çekirdek hizmetler konusunda Yahoo ile görüşmeler yürüten Verizon, Yahoo'nun sunduğu bu hizmetlerden yararlanan 1 milyar kullanıcılık bir portföyün de sahibi olmak istiyor. 

Verizon, bu sayede kablosuz internet hizmetinin yanı sıra içerik konusunda da önemli bir manevra alanına sahip olacak.