Dünya 30 TEMMUZ 2016 / 16:06

Verizon Yahoo’yu satın aldı

Verizon, internet devi Yahoo’yu 4,83 milyar dolara satın aldı. Önceden de AOL’u satın alan Verizon, Yahoo ve AOL’un birleştirileceğini duyurdu.
İnternetin yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde dünyanın en çok bilinen ve kullanılan internet devi Yahoo’nun uzun zamandır süre gelen satış aşaması sonuçlandı. Amerikan geniş bant telekomünikasyon şirketi Verizon, Yahoo’nun ana internet hizmetlerini 4,83 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Bu hizmetlerin arasında Yahoo Mail, Fantasy Sports, fotoğraf depolama sitesi Flickr ve Yahoo arama gibi markalaşmış servislerin yanında, şirketin geliştirdiği reklam teknolojisi de yer alıyor.
İnternet’in ilk zamanlarında isim yapmış birçok hizmet ve serisi satın almasıyla dikkat çeken Verizon ise bu satın almayla birlikte daha önceden 4,4 milyar dolara bünyesine kattığı AOL ile Yahoo’yu birleştireceğini duyurdu. Verizon’un bu hamleyle birlikte Facebook ve Google gibi dijital reklam devlerine üçüncü bir alternatif çıkarmayı hedeflediği düşünülüyor. eMarketer’ın verilerine göre Google ve Facebook günümüzün dijital reklam satış trafiğinin yüzde 43’üne hakim olduğu belirtiliyor. Yahoo ise yüzde 1,5 payıyla yedinci sırada yer alıyor.
Verizon CEO’su Lowell McAdam konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Yahoo’nun satın alınması, Verizon’u bir küresel mobil medya şirketi olarak oldukça rekabetçi bir pozisyona getiriyor. Yahoo’yu bünyemize katarak dijital reklamcılık alanındaki gelirlerimizi yükseltmeyi hedefliyoruz”.  
Yahoo kötüye giden gidişatına dur diyebilmek için 2012 yılında Google’ın eski yöneticilerinden Marissa Mayer’ı CEO olarak görevlendirmişti. Mayer’in Yahoo’yu ayağa kaldırmak için uyguladığı strateji ise şirketi mobil alana yoğunlaştırmak oldu. Satın alma işleminden sonra Twitter’dan bir mesaj yayınlayan Marissa Mayer ise Yahoo’da kalmayı planladığı belirtti.
 
ETİKETLER : Verizon Yahoo 1082

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics