Dünya 03 KASIM 2014 / 09:12

Video yerleştirmek telif hakkı ihlali değil

Avrupa Birliği Adalet Mahkemesi bu hafta çok önemli bir karar açıkladı. Mahkeme, kaynak video izin alınmadan yüklense bile telifli videoların yerleştirilmesinin telif hakkı ihlali olmadığına karar verdi.

AB’nin Adalet Mahkemesi’nin en önemli rollerinden biri de Avrupa hukukunun tüm üye devletlerarasında aynı şekilde uygulanmasını sağlamak.

Bu hafta ise Adalet Mahkemesi, günümüz internetinin ayrılmaz parçası olan bir konu üzerinde dönüm noktası sayılan bir karara vardı. “Hak sahiplerinin izni olmadan telifli içeriğini yerleştirmek yasal mı?” sorusuna yanıt arayan mahkeme, bilgi dolaşımının özgürlüğüne katkı yapacak bir açıklamada bulundu.

Söz konusu dava Alman Mahkemesi tarafından AB’nin Adalet Mahkemesine taşınmıştı. Dava, su filtreleme şirketi BestWater International ile rakip bir firmaya çalışan iki ticari temsilci arasında görülmüştü. BestWater, bu iki kişiyi şirketin izni olmadan kendi tanıtım videolarını YouTube’da paylaşmakla suçlamıştı.

Bu karar başka sitelerden telifli videolar veya resimleri yerleştiren internet kullanıcılarını ve video yerleştirmek için üçüncü parti hizmetleri kullanan siteleri de koruyacak.
ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics