Dünya 05 AĞUSTOS 2012 / 14:01

VMware Nicira için 1.3 milyar doları gözden çıkardı

Eylül ayında CEO değişikliğine gidecek olan sanallaştırma uzmanı VMware, ağlar üzerinde sanallaştırma yapan Nicira’yı yaklaşık 1.3 milyar dolara satın alıyor.

VMware’in hızla gelişen sanallaştırma çözümlerini genişletmesi beklenen satın alma için VMware’in 1.05 milyar dolar nakit ve 210 milyon dolarlık hisse vereceği açıklandı.
Bir bilgisayarın birkaç bilgisayar gibi çalışmasını sağlayarak veri merkezlerindeki maliyeti düşüren sanallaştırma çözümleri sunan VMware, ikinci çeyrek gelirlerini de açıkladı. Buna göre, gelirlerinde yüzde 13 düşüş yaşamasına rağmen şirketin üst düzeyde gelişim gösterdiği bilgisi verildi.
1998 yılında kurulan VMware’in piyasa değeri 38 milyar dolara ulaşmış durumda. Satın aldığı Nicira ise şirket içinde ya da devlet ağında çalışan bilgisayarların sanallaştrılması konusunda yazılımlar üretiyor. Henüz 5 yıl önce kurulan şirket için 1.3 milyar dolarlık bir bedel gözden çıkarıldı.
Daha önce Nicira’ya 50 milyon dolarlık bir yatırımda bulunan Andreessen Horowitz, Lightspeed Venture Partners ve New Enterprise Associates yatırım şirketleri de oldukça kârlı bir yatırımda bulunmuş oldu.

VMware’in gelişimi sürüyor
Nicira’yı daha önce Google ve Yahoo’da çalışan mühendislerle, Cisco ve Juniper’da çalışan yönetim ekibinin kurduğunu hatırlatalım.
Haziran’da sona eren üç aylık dönemde 191 milyon dolar elde eden VMware, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 220 milyon dolar net gelir elde etmişti. Şirketten yapılan açıklamada, süregelen işlerin gelirleri hesaplanmadığı için gelirlerde düşüş görüldüğü ifade edildi. Analistler de bu açıklamayı destekleyen argümanlar sunarak şirket performansında düşüş yaşanmadığını ifade ettiler.
VMware geçtiğimiz dört yıl boyunca CEO olan Paul Maritz’in Eylül ayında görevini Pat Gelsinger’a devredeceğini duyurmuştu. Gelsinger şu anda EMC’nin yönetim kurulunda da görev alıyor.
ETİKETLER : Sayı:883

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics