Dünya 27 MART 2016 / 14:12

Vodafone-Philips işbirliği şehirleri aydınlatacak

Royal Philips bünyesinde faaliyet gösteren Philips Aydınlatma, “Nesnelerin İnterneti” üzerinden yönetilen bağlantılar özelinde Vodafone ile işbirliğine gidiyor.

Ortaklık kapsamında iki şirket, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin enerji tasarruflu, bakımı daha kolay ve verimli olan kablosuz bağlantılı sokak aydınlatma sistemlerine geçişlerini sağlayacak.
Philips CityTouch sokak aydınlatması yönetim sistemi, her bir aydınlatma noktasını Vodafone’un M2M ağıyla birbirine bağlayacak. Bağlantılı her sokak lambasında bir Vodafone M2M SIM kartı yer alacak. Şehir idarecileri, oluşturulan sistemi bu sayede gözlemleyip yönetirken; mühendisler de performans denetimi, arıza tespiti ve aydınlatma kontrolü çalışmalarını uzaktan gerçekleştirebilecekler. Ortak proje sayesinde şehir idarecileri tarafından kolayca ölçeklendirilebilen ve gelecekte başka akıllı şehir uygulamalarını da destekleyecek bir altyapı oluşturulmasına giden yol açılmış oluyor.
Konuyu değerlendiren Vodafone M2M Direktörü Erik Brenneis; “Aydınlatma akıllı şehirler için kilit bir rol oynuyor. Philips ile yaptığımız bu anlaşma sayesinde, Vodafone'un dünya lideri inovasyonu, teknolojileri ve ağları ile desteklenen bu sistem, dünyanın dört bir yanındaki şehirleri tümüyle değiştirecek” şeklinde konuştu.

Philips Aydınlatma Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı, Strateji ve Pazarlama Bölümü Başkanı Bill Bien ise, “Dünyadaki tüm sokak aydınlatmalarında LED kullanım oranı yüzde 12'nin, bağlantılı aydınlatma oranı ise yüzde 2'nin altında. Akıllı şehirlerin büyük kısmının belkemiğini yüksek enerji verimliliği sağlayan bağlantılı sokak aydınlatmalarının oluşturacağı yeni bir çağın kapısını araladık. Sokak ışıklarını sensörler, cihazlar ve yönetim sistemleriyle bağlayan sağlam ve güvenilir kablosuz bağlantı sayesinde bunu gerçekleştirmek mümkün olacak. Vodafone ile işbirliği yaparak ışığı aydınlatmanın ötesine taşıyarak şehirleri daha verimli ve daha yaşanır kılacak ve insanlara daha güvenli bir ortam sunacağız” dedi.
ETİKETLER : vodafone philips 1065

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics