Dünya 17 NİSAN 2016 / 14:28

Volvo sürücüsüz otomobilleri Çin’de test edecek

Sürücüsüz otomobil konsepti üzerine çalışmalarını sürdüren Volvo, çalışma sahasını genişletmeye hazırlanıyor.
Otomotiv sektörü çalışmalarını sürücüsüz otomobiller üzerine yoğunlaştırmaya devam ediyor. Satın almalar ve ortaklıklar ile ilerleyen otomobil üreticileri ve teknoloji şirketleri, birbirileriyle önemli bir rekabet içerisinde. Bu noktadaki çalışmalarını sürdüren Volvo, sürücüsüz otomobil testlerinin bir bölümünü Çin’de gerçekleştireceğini açıkladı.
Volvo CEO’su Hakan Samuelson tarafından yapılan açıklamada, Volvo’nun ilerleyen süreçte test süreçlerinin bir bölümünü Çin’e taşıyacağını belirtti. Bu doğrultuda Çin’e gönderilmek özel bir filo hazırlayan Volvo, test süreçlerinin Çin’in hangi bölgesinde gerçekleşeceği konusunda net bir bilgi verilmedi.
2010 yılından bu yana Çinli şirket Geely tarafından satın alınan Volvo, test sürecini Çin’e taşıyarak bölgede önemli bir etki yaratacak gibi görünüyor. Geely ve Volvo, bu sayede üretilecek araçların farklı altyapı ve hava koşullarındaki tepkilerini de ölçme şansı yakalayacak. Çin’de başlayacak test süreci, 2017 yılında İsveç’teki test sürecinin tamamlanmasıyla başlayacak.
Volvo, Çin’den yapılacak test sürüşlerinin diğer ülkelere de yayılabileceğine de işaret etti. Bu noktada hükümetlerle görüşme halinde olduğunu belirten şirket, sürücüsüz otomobil konseptinin yaygınlaşması için otomobil üreticilerinin yanı sıra hükümetlerin de gerekli çalışmaları yapması gerektiğinin altını çizdi.
 
ETİKETLER : Volvo 1068

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics