Dünya 26 EKİM 2015 / 09:02

Vücudunda dövmesi bulunan kişiler daha agresif oluyor

Araştırmacılar, dövme yaptıranların daha agresif kişiliğe sahip olduklarıyla ilgili bağlantılar buldu.
Dövme yaptırma geleneği MÖ 2000’lere kadar dayanıyor. Hintliler, Japonlar, Amerika Yerlileri ve Afrika’daki bazı kabileler dövmeyi bir süs olarak yapsalar da, pek çok toplumun hastalıklara ve kötü ruhlara karşı koruyucu olarak dövme uyguladıkları bilinmektedir. Dünya’nın çeşitli üniversitelerinin psikoloji bölümlerinden bir araya gelen altı akademisyenin üzerinde çalıştığı rapora göre; dövmesi bulunan kişiler bulunmayanlara göre daha fazla agresif ve asi özellikler taşıyor. 
Body Image dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; yaşları 20 ile 59 arasında değişen 378 kişinin yüzde 25,7’sinde en az bir adet dövme bulunuyor. Deneklere "provoke edilirsem karşımdakine vurabilirim", "Beni rahatsız eden insanların suratına onlar hakkındaki fikrimi söyleyebilirim" gibi önermelere ne kadar katıldıkları soruldu ve 1'den 10'a kadar puanlandırmalarını istendi. Dövmesi bulunan kişiler bulunmayanlara göre daha fazla agresif ve asi cevaplar verdikleri belirtildi.
Araştırmayı sorumlusu Prof. Viren Swami, sonuçlar hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Yüksek seviyede isyankâr tepkiselliğe sahip kişiler, hayal kırıklığına uğratıcı olaylara dövme yaptırarak tepki veriyor. Ayrıca dövmeli yetişkinler ölçtüğümüz saldırganlık tiplerinden iletişimsel saldırganlık ve öfke boyutlarında yüksek puanlar aldılar.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics