Dünya 14 EYLÜL 2015 / 00:38

Whatsapp, 900 milyon aktif kullanıcıya ulaştı

SMS'in bitmesine sebep olan Whatsapp, kapsamını genişletmeye devam ediyor.

Akıllı telefonlarla beraber ortaya çıkan Whatsapp, pek çoğunuzun bildiği gibi bir mobil yazışma uygulaması. Bir nevi SMS alternatifi olan Whatsapp, operatörlerin SMS'lere uyguladığı fahiş fiyatlandırmayı (birkaç byte veri için 50 kuruş) ortadan kaldırıp, üstüne resim, ses ve video gibi dosyalarında gönderilmesini sağlayan bir uygulama. Akıllı telefonlarla beraber o kadar hızlı yayıldı ki bazı operatörler, işlerini aksattığı için Whatsapp'ı yasaklamayı / engellemeyi bile düşündü. Elbette ki bu işler böyle yürümüyor. Bir operatör engeller, Whatsapp kullanan herkes engellemeyen operatöre geçer...

2009'da ortaya çıkan Whatsapp, geçtiğimiz yıl içerisinde Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınmıştı. "Whatsappa da zırt pırt reklam gelecek artık" diye endişelenlerin endişelerini boşa çıkartan Facebook, reklamsızlık politikası konusunda hiçbir değişiklik yapmamayı tercih etti. Hala her kullanıcıdan senede 1 sefere mahsus olmak üzere 1 TL, 1 dolar veya 1 euro alınıyor.

Dünyada çok yaygın bir şekilde kullanılan Whatsapp'ın kurucusu Jan Koum, 900 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını belirtti. Nisan'da aktif kullanıcı sayısı 800 milyondu.
ETİKETLER : 1038