Dünya 03 AĞUSTOS 2015 / 09:24

Windows 10 bu hafta piyasaya çıkıyor

Microsoft’un uzunca bir süredir yazılım geliştiricilere “Technical Preview” sürümünü sunmakta olduğu Windows 10, nihayet tam sürüm olarak piyasaya çıkıyor. 29 Temmuz’da istediğimiz gibi indirebileceğimiz yeni Windows, 8.1’deki “dokunmatik ekran uyumu” amacını, klasik Windows 7 arayüzüyle harmanlayarak son kullanıcının karşısına çıkıyor.

Windows 10’un en dikkat çekici özelliği ise Windows 8.1’deki ekranın tamamını kaplayan Başlat menüsünün yerini Windows 7 ile 8.1 harmanı, ekranın sadece küçük bir kısmını kaplayan yepyeni bir Başlat menüsüne bırakıyor olması. Böylece hem dokunmatik destekli uygulamalar için canlı kutucuklar menüsünden vazgeçilmiyor, hem de geleneksel Başlat menüsü düzeninden ödün verilmiyor.

Her ne kadar henüz Türkiye’de kullanılmıyor olsa da Windows 10’un dikkat çeken yeniliklerinden biri de Cortana. Apple’ın Siri’sine benzer yapıdaki bu asistan, pek çok konuda bize yardımcı olabiliyor. Alt + Tab uygulama geçişi arayüzünü de geliştiren Microsoft, böylece açık olan uygulamaların çok daha net görülebilecek bir şekilde listelenmesini sağlıyor.

Ekranın ikiye bölünmesi konusunda büyük rahatlıklar sağlayan Windows 10, bir pencerenin ekranın yarısına oturtulması durumunda diğer yarısı için otomatik olarak açık olan uygulamaları listeliyor. Açık olan uygulamalar arasından ihtiyacımız olanı seçerek, ekrandan maksimum verimi alarak çalışabiliyoruz.

Windows 10, orijinal Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuluyor. Windows 7 / 8.1 yüklü bilgisayarınızda tüm güncellemeleri yaptıktan sonra sağ alt köşedeki bildirimler alanında “ücretsiz yükseltme” seçeneği belirecek. Bunu gerçekleştirdikten sonra yönlendirmeleri takip ederek ücretsiz Windows 10’unuza kavuşabileceksiniz.
ETİKETLER : 1032