Dünya 05 AĞUSTOS 2011 / 12:55

Xbox bağımlısı genç öldü, babası mücadeleye başladı

Leicester Üniversitesi Bilgisayar Oyunları Dizaynı Bölümü’ne kabul edilen 20 yaşındaki Chris Staniforth’un ölüm nedeni akciğere bağlı damar tıkanıklığı olarak da bilinen ‘pulmonary embolism’ olarak açıklandı. Söz konusu hastalığın en büyük nedeni ise hareketsiz halde saatlerce aynı pozisyonda oturmak.
Dolaşım sisteminde ciddi aksamalara neden olan bu sağlık sorunu, genelde uzun süreli uçak yolculuğu yapan kişilerde sıkça görülüyor. Diğer bir risk grubu ise bilgisayar bağımlısı gençler. Özellikle oyun konsolları başında saatlerini geçiren gençler risk grubunda.
Uzmanlara göre ise, bu durumdan kaçınmak için oyunsever gençlerin yapması gereken ise basit bir önlem. Sadece belirli aralıklarla mola vererek bulundukları pozisyonu değiştirmek. Böylece dolaşım sistemi elverişli bir biçimde çalışmaya devam ediyor.
Ölen gencin babası David Staniforth, diğer gençlerin de kendi oğlu gibi söz konusu sağlık problemine kurban gitmemeleri için çaba harcamaya başladı.
Aileleri bu konuda bilgilendirmek için büyük bir kampanya başlatan baba Staniforth, bilgisayar oyunlarının gençler için bir eğlence kaynağı olduğunu; ancak bu oyunların bağımlılık yaratmasının neden olduğu uzun süreli hastalıklara da aynı oranda dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.
The Sun gazetesine yaptığı açıklamada üzüntülü baba, dünyanın dört bir yanından gençlerin aynı oyun çatısı altında toplanarak çevrimiçi oyunları saatlerce oynadığını söylerken, çözüm olarak da gençlerin bu konuda bilinçlendirilmesini öneriyor. Staniforth, oğlunun günde 12 saatten fazla Xbox oyun konsolunun karşısında zaman geçirdiğini belirtiyor.
2005 yılında Güney Kore’de 3 gün boyunca ara vermeksizin oyun oynamaya devam eden bir genç hayatını kaybetmişti. Xbox üreticisi ve çevrimiçi bilgisayar oyunları sektörünün dünya devi Microsoft ise eleştirilere karşı, gençlere her fırsatta oyun oynarken mola vermelerini ve egzersiz hareketleri yapmalarını tavsiye ediyor.
ETİKETLER : Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics