Dünya 31 AĞUSTOS 2015 / 00:51

Xiaomi gözünü Afrika’ya dikti

Apple ve Samsung başta olmak üzere birçok önemli akıllı telefon üreticisini geride bırakarak Çin pazarını ele geçiren Xiaomi, Afrika kıtasında da benzer bir başarıyı hedefliyor.

Çin, Hong Kong, Tayvan, Singapur, Hindistan, Malezya, Filipinler, Endonezya ve Brezilya’da ürün satışı gerçekleştiren Xiaomi, önümüzdeki aylarda Vietnam, Rusya, Türkiye ve Meksika pazarlarına da giriş yapacak. Fakat Xiaomi’nin öncelikli hedefi bu ülkeler değil. Çinli şirket, Afrika kıtasına yapacağı yatırımla, bu kıtadaki mobil cihaz ekosisteminin zirvesine çıkmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda kıtada yer alan 50 ülkede akıllı telefon ve diğer mobil cihaz satışlarına başlayacak Xiaomi, “Pan-Africa” distribütörlüğü ve “Mobile in Africa Limited” işbirlikleri ile beraber 14 ülkede online satış da yaparak hedefine ulaşmayı amaçlıyor.

Son dönemde açıklanan verilere göre özellikle Kuzey Afrika’nın güneyindeki Sahra Altı Afrika ülkelerinde geçen 5 yıl içinde önemli bir büyüme gözlemlendi. Bu bölgede 329 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunurken, IDC’nin açıklandığı ilk çeyrek verilerine Afrika’nın tamamında yüzde 66 büyüme kaydedildiği görülüyor. Bunun yanı sıra yılın kalan döneminde Orta Doğu ve Afrika’da 155 milyon akıllı telefon satışının gerçekleşmesi beklenirken, Xiaomi’nin de özellikle Afrika’daki büyümeden payını almak istediği ifade ediliyor.

Xiaomi’nin Afrika pazarına iki cihazla girmeye hazırlanıyor. Redmi 2 ve Mi 4 modelleriyle önemli bir rekabetin yaşandığı Afrika’ya giriş yapacak şirket, Redmi 2’yi 160 dolar, Mi 4’ü ise 320 dolar fiyat etiketiyle tüketicilerle buluşturacak.

 
ETİKETLER : 1036
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN