Dünya 11 MART 2012 / 17:32

Yatırımcılar ile daha yakın ilişkiler

Steve Jobs döneminde Apple dışarıya kapalı, yatırımcılardan uzak kalan bir şirket olarak tanınıyordu. Şimdi yeni CEO Timothy Cook’ın Apple’ı dışarıya daha çok açan, yatırımcılar ile ilişkileri daha da sıklaştıran bir yol izlediği görülüyor. Son olarak Cook dünyanın en büyük finans kuruluşlarından biri olan Goldman Sachs’da yatırımcılar ile yaptığı toplantıyla çok uzun bir zamandan sonra Wall Street’de ilk kez yatırımcıların karşısına çıkan Apple CEO’su oldu.
Yaptığı konuşmadan sonra soru yağmuruna tutulan Cook’a sorulanların  başında The New York Times gazetesinde yayımlanan ve Apple için iPhone ve iPad üretimi yapan Çin’deki tedarikçilerin işyeri koşulları ile ilgili uzun süredir teknoloji dünyasında yer alan olumsuz haberlere ve sivil toplum örgütlerinin tepkilerini çeken sorunlara karşı Apple’ın tutumunun ne olduğu geliyordu.
İşçilerin haftada altı veya yedi gün çalıştırıldığı Çin’de Apple için iş yapan Foxconn fabrikalarında dünya standartlarına göre olumsuz koşullara ek olarak çok düşük ücretler ile günde en az 12 saat çalıştırılan ve birçoğu küçük yaşta olan işçilerin durumlarını düzeltmek ve çalışma koşullarını iyileştirmenin Apple’ın gündeminin başında olduğunu belirten Cook ayrıca düzenli olarak Apple’ın yolladığı ekiplerin durumu yakından denetlediklerini vurguladı.
Apple’ın ayrıca her ay web sitesinde Çin’de Apple için iPhone ve iPad montajı yapan tesislerin Apple’ın çalışma standartlarına uyma yolundaki ilerlemelerini gösteren raporları yayınlayacağını açıklayan Cook şimdiye dek bu ülkede tedarikçilerin yüzde 84’ünün bu standartlara çok yaklaştığını ve ayrıca tarafsız bir işçi hakları kuruluşunun da Foxconn fabrikalarını yakından  denetlemeye başladığını açıkladı.
iPad gibi diğer tabletlerin satışlarının bugünkü hızı ile yakın gelecekte konvensiyonel kişisel bilgisayarları arka plana iteceğine değinen Cook Apple’ın bugün 100 milyar dolara yaklaşan nakit rezervini ne yapacaklarının sorulması üzerine kesin bir planları olmadığını ancak bu paranın bir bölümü ile piyasadan Apple senetlerini geri almak gibi bir planın yönetim kurulunda bir seçenek olarak görüşüldüğünü açıkladı.
Mart ayının başında hisseleri yüzde 2 değer kazanan Apple böylece piyasa değeri 500 milyar doları geçerek dünyanın en değerli şirketi konumunda kalmayı sürdürdü. Bu şirketin bu konuma gelmesinde en büyük etken iPhone ve iPad gibi iki ürünün küresel satışlarının kısa bir süre içinde inanılmaz bir şekilde büyümesi oldu.
Apple’ı yönetmek yönünde Steve Jobs ile ne gibi bir fark olduğu sorulduğunda Tim Cook Jobs‘ın pek çok Apple çalışanını teknoloji dünyasına damgasını vuracak olan ürünler için ne yapılması gerektiği yolunda sıkı disiplinli bir eğitimden geçirdiğini, Apple’ın kendine özgü bir şirket ve kültürü olduğunu bu nedenle kendisinin de Apple’ın bu özelliklerini koruma yolunda çalışacağını belirtti.
ETİKETLER : Sayı:862

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics