Dünya 13 EKİM 2014 / 13:44

Yeni albüm BitTorrent'te satışta

Her seferinde müzik endüstrisine farklı çözümler bulmak için önayak alan Thom Yorke, yeni albümünü BitTorrent üzerinden satışa sundu.

Thom Yorke, “Tomorrow’s Modern Boxes” adlı yeni albümünü ilginç bir tercih yaparak BitTorrent üzerinden dinleyicilerle paylaştı. Yorke, bunu tabii ki ücretsiz yapmadı. Aksine, ücret ödemeyen dinleyicilerin erişemeyeceği bir torrent formatı ile albümü 6 dolardan satışa çıkardı.

Radiohead’in ünlü solisti Thom Yorke, Spotify gibi müzik hizmetlerini oldukça eleştirmiş ve şarkılarını da bu platformlardan çekmişti. Sanatçıların daha fazla para kazanmalarını hedefleyen Yorke, bu amacını gerçekleştirmek için BitTorrent ile işbirliğine gitti.

BitTorrent’in “Bundles” girişimiyle birçok serbest müzisyen, film yapımcısı ve yazarın yaptıkları işler torrent dosyası olarak paketlenip hayranların bir e-posta adresi girerek tüm içeriğe erişmelerini sağlanıyordu. Hatta bu müzisyenlerin içerisinde Kaskade, DJ Shadow, Moby, De La Soul, Pixies ve Public Enemy de bulunuyor. Ancak, Yorke bu ödeme özelliğini kullanan ilk kişi. Böylece, hayranlar bir e-posta adresi vermek yerine, 6 dolar ödeyerek albümün tamamını indirebiliyor.

“Bir tür deney oldu”

BitTorrent’in içerik müdürü Matt Mason ise The Guardian’a verdiği röportajda bu birlikteliğin nasıl doğduğunu anlattı ve albümün BitTorrent’ten yayımlanmasının ‘bir tür deney’ olduğunu belirtti.

Mason, BitTorrent’in 170 milyon aktif kullanıcısına değinerek gerçekten küresel bir kitleye sahip olan ve dünyada ilk doğrudan hayranlarla buluşan bir sistem olduğunu belirtti ve ekledi “Bu, Spotify, Hulu ve Netflix’in toplamının iki katı büyüklüğünde”.

BitTorrent, özellikle müzik sektöründeki birçok kişi tarafından çevrimiçi korsanlıkla bağdaştırılıyor. Ancak şu sıralar şirket, Spotify ve diğer müzik hizmetlerine karşı kendini “sanatçılara destek veren bir kurum” olarak tanımlıyor. Mason, bu konuda kendilerinin birkaç büyük plak şirketinin cebini doldurmaktan ziyade sanatçıların uzun vadede bu işten para kazanmalarına yardımcı olmak istediklerini söylüyor.

Tabii, kaçınılmaz olarak Yorke’un yeni albümü başka torrent servislerinde çoktan parasız olarak yayımlanmış durumda. Fakat albüm BitTorrent’te yaklaşık 100 bin defadan fazla indirildi ve sayının daha da artması bekleniyor.
ETİKETLER : 991
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN