Dünya 15 KASIM 2015 / 13:34

Yeni lithium-air bataryalar benzinin yerini alabilir

Akıllı telefonlar, taşınabilir bilgisayarlar ve yeni nesil mobil cihazlar... Bunların her biri günlük hayatımızın yanı sıra iş hayatımıza da ciddi anlamda olumlu etki edebilen ürünler. Taşınabilir cihazlar için her gün yeni donanımlar hazırlanıyor, olan donanımlar güçlendiriliyor. Tüm bu gelişmelerin yanında bir türlü gelişemeyen bir teknoloji, yapılan gelişmelerden yeterince faydalanmamızı engelliyor. Evet, bataryadan bahsediyorum. Dünyanın en hızlı mobil çipi yapılsa bile bu çipe uzun süre güç sağlayabilecek ve küçük boyuta sahip batarya maalesef yok. Lityum-hava bataryaları ise bu konuda ciddi bir devrime sebep olacak gibi görünüyor.
Katot kısmında geleceğin elektronik malzemesi grafenden faydalanılan bu bataryalar 3 volt ile şarj olurken 2.8 volt enerji sağlayabiliyorlar. Yani verimliliği yaklaşık yüzde 93. Verimliliğin bu kadar yüksek olması, ısınma ihtimallerini de ortadan kaldırıyor.
Kilogram başına düşen enerji miktarı karşılaştırmasında petrol ile yarıştığı söylenen bataryaların kullanıldığı elektrikli araçların şehirlerarası değil, ülkeler arası yolculuk yapabileceği söyleniyor.
Lityum-hava bataryalarının soluduğumuz hava ile çalışması planlanırken şimdiki prototipler saf oksijenle çalışıyor. Gelecekte bu bataryaların kullanımının başlamasıyla mobil sektörde yeni bir devrim gerçekleşecektir. Her yeni batarya teknolojisi bizi heyecanlandırmayı başarsa da hala yeni bataryalar için beklemekteyiz. Umuyoruz bu bekleyiş fazla uzun sürmez.
ETİKETLER : 1046

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics