Dünya 11 NİSAN 2010 / 18:00

Yonga savaşları

Yarı iletken endüstrisinin başını çekenlerin bilişim dünyasının devleri olduğu bilinir. Bugün bir yonga fabrikasını kurmanın bedeli 3 milyar doları buluyor. Üretim tesislerini kurmak yıllar alırken yeni yonga devrelerinin tasarımı da gelişen teknolojiye ayak uyduran ileri mühendislik çalışmalarını gerektiriyor.
Son on yılda düşük maliyetlerle en karmaşık tasarımlı ve en ucuz yonga üretimine kalkışan şirketlerin iflas ettikleri görüldü. Şimdi yonga endüstrisinde yeniden büyük yatırımlar başlarken bu yatırımlar bilgiişlem sektörünün günümüzde pazarları en hızlı gelişen akıllı telefon, netbook ve yepyeni bir ürün olan iPad gibi tablet ürünlerde kullanılan yongaları hedef alıyor.
Her biri kendi tasarımlarını taşıyan mobil yongaların üretimini üstlenen yatırımcı kuruluşlar bu kez sadece PC yongalarının en büyük üreticisi Intel’e karşı değil ayrıca kendi aralarında da büyük bir savaşı başlatmış bulunuyorlar.
Her ne kadar bu savaşın maliyeti üreticiler için çok yüksek olacak ise de bu rekabetten en karlı çıkacak tüketiciler olacak.
Kişisel bilgisayarlarda ve sunucularda kullanılan yongaların en büyük üreticisi Intel kendine özgü en ileri teknolojisi ile endüstrinin altın standardını taşıyan bir kuruluş olarak tanınıyor. Intel’den başka yonga endüstrisinin teknik özelliklerine uygun olarak üretim yapan şirketlerin de gün geçtikçe çoğaldığı görülüyor. Geleneksel olarak şimdiye dek taşeron üretici olan bu şirketler yıllarca Intel’in teknolojisini izlemiş olup şimdi daha az enerji tüketen, daha küçük boyutlarda kendi mobil yongalarını üreten bir endüstriyi oluşturmuş bulunuyorlar.
Bu endüstrinin başında olan GlobalFoundries bu yılın sonuna doğru şimdiye dek kurulmuş üretim tesislerinin en ileri olanını Almanya’da Dresden kentinde açmaya hazırlanıyor.
Bu tesiste üretilen yongalar bilgisayarlardan ziyade akıllı telefonlarda ve tablet ürünlerde kullanılacak. Yonga üretiminde yeni bir kuruluş olarak yer alacak olan GlobalFoundries PC yonga alanında Intel’in en büyük rakibi Advanced Micro Devices tarafından geçen yıl kurulmuş olup Abu Dhabi hükümetinin
yaklaşık 10 milyar dolar tutarında yatırımı ile destekleniyor.
Rekabet yarışı
Global Foundries’in sahip olduğu büyük kaynaklar akıllı telefon ve mobil araçlar için yonga üreten Taiwan Semiconducter, United Microelectronics ve Samsung Electronics gibi şirketler için çok ciddi bir rekabet ortamı yaratıyor. Bu üreticilerin yanı sıra Apple, Nvidia, Qualcomm ve Texas Instruments da taşeron şirketler tarafından üretilecek olan ARM tabanlı yeni mobil yonga tasarımları üzerindeki çalışmalarını olanca hızı ile sürdürüyorlar. Üretim tesislerine doğrudan bir yatırım yapılmasa bile akıllı telefonlar için yeni bir yonga tasarımının maliyeti 1 milyar doları geçiyor.
Son zamanlarda az enerji tüketen ve düşük maliyetli ARM yongalarının, akıllı telefonlardan sonra Apple’ın iPad tableti ile HP ve Lenovo’nun yeni mini bilgisayarlarında kullanılmaya başlandığı ve yeni kurulan şirketlerin bu tür yongaları sunucularda da kullanma olanaklarını araştırdıkları görülüyor. Endüstri uzmanlarına göre Intel yongaları ile Microsoft Windows kullanmayan ilk ürün olan iPhone’nu çıkaran Apple tüketici elektronik alanında yeni yongalar için milyarlarca dolarlık yatırımların ivme kazanmasına yol açtı. Özellikle dokunmatik ekranlı ve web erişimli akıllı telefonlarda kullanılan yongalar için Nvidia,  Qualcomm ileTayvan’ın HTC şirketlerinin mobil iletişimin geleceğine yönelik yatırımlarından ekonomik kriz süresince bile hiçbir ödün vermedikleri gözleniyor.
Intel’in de akıllı telefon yonga talebinin ve teknolojisinin bu denli hızlı gelişmesi karşısında boş durmayacağı,  ARM yongalarına göre daha pahalı Atom adlı yongalarının akıllı telefonlarda kullanılması için her türlü adımı atacağı bekleniyor. Dünyanın bu en büyük yonga üreticisi 9 milyar dolarlık hazır nakit olanağı ile mobil yonga savaşında rakiplerinin  işini bir hayli zora sokacak.
ETİKETLER : Sayı:766

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics