Dünya 10 KASIM 2014 / 09:44

YouTube videosu 3 yıl hapis getirdi

Nil nehri üzerindeki bir gemide gerçekleştirilen eşcinsel evliliğin görüntüleri YouTube’da yayıldığı için Mısır’daki mahkeme 8 erkeği mahkûm etti.

Dijital yaşam ile gerçek yaşam arasındaki sınırların kalktığı, her ikisinin bir arada değerlendirildiği birçok örnek karşımıza çıkıyor. Virale dönüşerek kitlelere ulaşan videoların video sahiplerinin başını derde sokmasının en net örneklerinden biri Mısır’da yaşanıyor.

YouTube’a düşen görüntülerde Nil nehri üzerindeki bir gemide, iyi giyimli birkaç erkeğin toplandığı, ortadaki iki erkeğin birbirlerini öperek kutlama yaptıkları görülüyor. Ayrıca ortadaki pastada iki erkeğin resimleri yer alıyor.

Ülkenin yerel medya kuruluşlarından Ahram Online’ın haberine göre, Mısır’daki merciler, toplumsal ahlakın bozulması, hovardalık, toplumsal yapının içinin boşaltılması gibi yaklaşımlarıyla videonun içerisindekileri suçladı. Mahkemede görülen dava sonucunda 8 erkeğin 3 yıl boyunca hapse atılmasına karar verildi.

Mısır’da eşcinsel evliliğin cezalandırılması konusunda bir yasa bulunmuyor. Yine de YouTube’a düşen görüntülerin toplumun ahlak anlayışını zedelediği fikriyle hapis cezaları kesinleşti.
ETİKETLER : 995

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN