Dünya 29 OCAK 2012 / 13:28

Yüksek teknoloji yönetiminde kadının yeri

ABD’de yapılan son bir araştırmada yönetim kurullarında kadın üyelerin yer aldığı şirketler arasında yüksek teknoloji şirketlerinin sayısı çok geride kalıyor. Özellikle bu ülkede yüksek teknolojinin kalbi sayılan Kaliforniya eyaletindeki en büyük 400 şirketin yönetim kurulu üyeleri ile üst düzey kadın yöneticilerin en düşük yüzdesi teknoloji şirketlerinde yer alıyor.
Şirketlerde en yüksek ücreti alan üst düzey yöneticiler arasında en düşük oranda kadın yöneticilerin bulunduğu sektörlerin başında yazılım ve yarıiletken sektörleri geliyor. Yüksek ücret düzeyinde çalışan kadın yöneticilerin bu iki sektördeki oranları sırasıyla yüzde 4,4 ve 2.7. Ortalama olarak en yüksek ücret alan her 28 teknoloji yöneticisi arasında bir kadın yönetici bulunuyor.
Yarıiletken sektöründeki şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin sadece yüzde 5,2’si kadın olup bu şirketlerin yüzde 7,7’sinde yönetim kurulu olan kadınların sayısı birden fazla. Oysa bütün diğer endüstrilerde yönetim kurulu kadın üyelerinin oranı yüzde 40’a yaklaşıyor. Yazılım sektöründeki şirketlerin yönetim kurullarında kadın üyelerin oranı yüzde 9’un biraz üstünde kalıyor.
Araştırmanın sıralamasında üst düzey kadın yöneticilerinin oranı yüzde 36’ya yaklaşan Advent Software adlı şirket ikinci sırada yer alıyor. Sıralamada Meg Whitman’ın CEO’su olan Hewlett-Packard ise altıncı sırada. İlk 25 şirket arasında bir diğer şirket de yüzde 27 oranında üst düzey kadın yöneticisinin çalıştığı Yahoo.
Araştırmanın bir dikkat çeken sonucu da yönetim kurullarında hiçbir kadın üyesi bulunmayan şirketler arasında Adobe Systems, Nvidia ve National Semiconducter bulunuyor. En yüksek ücret alan yöneticilerin arasında kadınların yer almadığı yüksek teknoloji şirketlerinin arasında Apple ve Qualcomm da var.
Bu durum teknoloji şirketlerinin yönetim kurullarında görev yapacak olan üyelerin seçiminde geçmişte diğer teknoloji şirketlerinde CEO veya üst düzeyde yönetici olarak çalışmış olanları tercih etmelerinden kaynaklanıyor. Ancak teknoloji şirketlerinde bu pozisyonlarda çalışan kadınların oranı ise yüzde 3’ü geçmiyor.
Teknoloji şirketlerinin çok büyük bir bölümü küresel olarak faaliyet gösterdiğinden bu şirketlerin yabancı ülkelerdeki kuruluşlarında üst düzey yönetici ve yönetim kurulu üyeliği pozisyonlarında çalışan yerel ve yetenekli kadınların ABD’de daha çok olması dikkat çekiyor.
ABD’deki teknoloji şirketlerindeki kadın yönetici azlığının bir nedeni de üniversitelerdeki bilgisayar mühendisliği dalında eğitim gören kız öğrencilerin sayısının gittikçe azalması ve bu öğrencilerin ilerde daha çok para kazanacakları umudu ile finans ve iş idaresi dallarına odaklanan eğitimi seçmelerinde olduğu görülüyor.
ETİKETLER : Sayı:856

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics