Dünya 23 MAYIS 2016 / 12:02

Yutulan cisimlerin ilacı Origami oldu

Teknolojik gelişmeler, her sektöre yön verdiği gibi tıp alanında etkisini önemli ölçüde hissettiriyor.
MIT, Sheffield Üniversitesi ve Tokyo Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştiren yutulabilir robot, özellikle küçük çocukların yuttuğu nesneleri çıkartma konusunda önemli rol oynayacak. Kolay yutulabilmesi amacı ile oldukça ufak bir şekilde tasarlanan mini robot, Japon kağıt katlama sanatı Origami’den ilham alınarak geliştirildi.
Yutulduğu andan itibaren mide sıvısıyla birlikte hareket etmeye çalışan robot, ısıya duyarlı bir yapıya sahip. Tıbbi malzemeler kullanılarak üretilen robot, yutulmasının ardından manyetik özelliği sayesinde mide sıvısı üzerinde rahatlıkla hareket ederek, yutulan cismi tespit edebiliyor.
İlk etapta saat pilleri, metal aksesuarlar gibi metal malzemeye sahip cisimleri mideden çıkarmak için geliştirilen mini robot, manyetik özelliği sayesinde tespit ettiği nesneyi kendine doğru çekerek, bağırsaklara doğru hareket etmeye başlıyor. Üzerine çektiği nesneyi boşaltım yoluyla vücuttan çıkaran robot, bu sayede kullanıcıların ileride önemli sorunlarla karşılaşmasının da önüne geçmiş oluyor.
Üretim amacı her ne kadar midedeki metal nesneleri çıkarmak olsa da, mini robot ilerleyen süreçte daha farklı amaçlarla üretilecek mini tıbbi robotlar için ilham kaynağı olabilir.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN