Dünya 15 TEMMUZ 2011 / 14:18

Zombilere 750 milyon dolar

Cep telefonları ve sosyal ağlarda oyun piyasasının hızla büyümesiyle önemli bir oyuncu haline gelen PopCap Games, Electronic Arts’ın girmek istediği piyasada hızla yükselmesine yardımcı olacak.
Yapılan anlaşmanın koşulları biraz detaylı. Satın alma için ödenen 750 milyon doların 650 milyon doları nakit, 100 milyon doları da hisse senedi olduğu bildirildi. Ayrıca eğer PopCap belirli bir ekonomik değer yaratabilirse 550 milyon doların daha sahibi olacak.  Bunun yanında EA, PopCap çalışanlarının şirket bünyesinde önümüzdeki dört yıl daha kalması için 50 milyon dolarlık bir paket sundu. Anlaşmanın Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor.
Eğer sunulan ödemelerin tamamı gerçekleşirse, anlaşma EA’in en büyük satın alması olarak tarihe geçecek.

Oyun sektörü de sosyal ağlar ve mobil cihazlara yöneliyor
Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan EA, Facebook gibi sosyal ağlar, iPhone, Android gibi mobil platformlarda daha aktif olmak istiyor. Bu doğrultuda PopCap için servet harcayan şirket, daha düşük maliyetli ve ucuza satılan akıllı telefon, tablet ve sosyal ağ oyunlarına yönelerek çok daha karlı görünen bir sektörde başa oynuyor.
Şu anda tüm video oyunlarının yüzde 25’i mobil cihazlar ve sosyal ağlarda oynandığını belirten EA CEO’su John Riccitello, bu oranın önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 50 seviyesine çıkmasını beklediğini ifade etti. Electronic Arts daha önce de Angry Bird ve birçok oyunun yayımcısı –yaratıcısı değil- Chillingo’yu 275 milyon dolara satın almıştı. EA’in bugüne kadar yaptığı en büyük satın almaysa 684 milyon dolarla Jamdat Mobile oldu.
ETİKETLER : Sayı:830
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN