Sağlıkta Teknoloji Dünyadan 02 NİSAN 2012 / 15:34

Apple yeni iPad’lerin parasını geri ödüyor4G uyumsuzluğu nedeniyle yeni iPad sahiplerine tek tek e-posta gönderilerek paralarının iade edilebileceği bildirildi.

Apple’ın yeni nesil iPad’i 4G sunuyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa arasında bulunan altyapı farklılığı nedeniyle cihazın 4G özelliği Avrupa’da çalışmıyor.
Aynı durum Avustralya için de geçerli. Ülkedeki düzenleyici kurum bu durumu fark etti ve Apple’ın reklamlarında “4G’li iPad” ifadesinin kullanıcıları kandırdığına hükmetti.
Apple da önümüzdeki hafta ürünü satın alan tüm müşterilere “Yeni iPad şu andaki Avustralya 4G LTE ağları ve WiMAX ağlarına uyumlu değildir” yazan bir e-posta gönderilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Ayrıca şirket tüm müşterilerin cihazı geri vererek ücretini alabileceğini duyurdu. Apple’a konuyla ilgili, düzenleyici kurumdan önemli cezaların kesilebileceği bilgisi verildi.
Avustralya’da Telstra tarafından sunulan bir 4G ağı bulunuyor. Bu ağın frekansı farklı olduğu için yeni iPad üzerinde 4G kullanılamıyor. Singapur Telekom’un Avustralya parçası Optus’un ikinci bir 4G ağını Nisan ayında piyasada kullanılabilir hale gelecek. Ancak bu ağ da yeni iPad’in 4G sürümünü çalıştıramayacak.

Benzer sorun ülkemizde de yaşanacak
Ülkemizde henüz 4G altyapısı bulunmuyor ve bununla ilgili lisanslama ihalesi de henüz gerçekleştirilmedi. Türkiye’de ve Avrupa’da 4G (LTE) şebekelerinin 2.600 MHz frekansında çalışacak. ABD pazarına yönelik olarak geliştirilen yeni iPad ise 700 MHz ve 2.100 MHz frekanslarını destekliyor.
Dolayısıyla uyumsuzluk sorunu nedeniyle birçok ülkede 4G şebekeleri kullanılamayacak. Bu uyumsuzluk tamamen donanımsal olduğundan yazılım güncellenmesiyle halledilebilecek bir şey de değil.
Daha önce de yeni iPad’in beklenenden çok daha fazla ısındığı için değiştirilme ihtimali bulunduğu haberleri ortaya atılmıştı.
ETİKETLER : Sayı:865

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics