Sağlıkta Teknoloji Dünyadan 07 ŞUBAT 2013 / 11:31

Dell'de imzalar atıldı

Dell, imzalanan kesin birleşme anlaşmasıyla, şirketin kurucusu, başkanı ve CEO’su Michael Dell ve küresel teknoloji yatırımı şirketi Silver Lake tarafından satın alındı. 


Toplam 24,4 milyar Dolar değerindeki anlaşma şartlarına göre Dell hissedarları ellerindeki her Dell hissesi için 13,65 dolar nakit ödeme alacaklar. Bu fiyat Dell’in 11 Ocak 2013’teki hisse kapanış fiyatına göre yüzde 25, işletme değerine göre yaklaşık yüzde 35 ve aynı tarihte sona eren 90 takvim günü içerisindeki ortalama hisse kapanış fiyatına göre ise yaklaşık yüzde 37 artış olarak yansıdı. Michael Dell’in satış işlemiyle ilgili olan bütün Yönetim Kurulu görüşmeleri ve oylamalarından çekildiği açıklandı.


Michael Dell’in Dell Yönetim Kuruluna Ağustos 2012’de şirketi özel mülkiyetine almakla ilgilendiğini ilk olarak bildirmesinin ardından oluşturulan ve Yönetim Kurulu Üyesi Alex Mandl’ın başkanlık ettiği Özel Komite, stratejik alternatiflerin ve Michael Dell’in teklifinin değerlendirilmesi ve daha sonra birleşme anlaşmasının müzakerelerinde Özel Komite’ye danışmanlık yapmak üzere bağımsız mali ve hukuki danışmanlık şirketleri J.P. Morgan ve Debevoise & Plimpton LLP ile anlaşmıştı.


Michael Dell imzalanan anlaşmayla ilgili şunları söyledi: “Bu anlaşmanın, hem Dell hem müşterilerimiz hem de ekip arkadaşlarımız için heyecanlı, yeni bir dönemin başlangıcı olacağına inanıyorum. Hissedarlarımıza vakit kaybetmeden değer kazandırırken, uzun dönemli stratejimizi uygulamaya ve özel bir şirket olarak müşterilerimize sınıfının en iyisi olan çözümler sunmak için konsantrasyonumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Dell, son dört yıldır bu stratejinin uygulanması konusunda önemli ilerlemeler kaydetti ancak hala önümüzde yapılması gereken yatırımlar olduğunun ve bunun sabır göstermemiz gereken zaman alacak bir süreç olduğunun da farkındayız. Ortak vizyonumuz sayesinde, Silver Lake ile kurduğumuz ortaklığın bu çabalarımıza da destek olacağına inanıyorum. Bu yolculuktaki kararlığım tam ve olağanüstü bir itibara sahip olan, dünya çapındaki yatırım şirketi Silver Lake ile birlikte kendi sermayemden de önemli bir miktarı riske etmiş durumdayım. Benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunma kararlığımız sürüyor ve önümüzdeki yolculuğa devam etme konusunda büyük heyecan duyuyoruz.”


Silver Lake’in Yönetici Ortağı Egon Durban ise konuyla ilgili olarak:  “Gerçek bir vizyoner olan Michael Dell, aynı zamanda küresel teknoloji sektörünün de önde gelen liderleri arasında yer alıyor” dedi ve ekledi: “Silver Lake, kendisiyle, Dell’deki yetenekli yönetim kadrosuyla, yenilikler ve uzun vadeli büyüme girişimlerine yatırım yaparak, şirketin entegre ve çeşitlilik sahibi küresel bir IT çözümler sağlayıcısına dönüşme stratejisini hızlandıracak yatırım grubuyla ortaklık kurma konusunda büyük heyecan duyuyoruz.” Şeklinde konuştu.


İşlemin tamamlanmasının ardından, Dell’in imtiyazsız hisselerinin yaklaşık yüzde 14’üne sahip olan Michael Dell, Başkan ve CEO görevlerine devam ederek şirkete liderlik etmeyi ve yeni şirkete elindeki Dell hisselerini vererek, buna ek olarak kayda değer miktarda nakit yatırımı yaparak, Dell’deki hisse yatırımını korumayı sürdüreceği açıklandı. İşlemin ardından Dell’in genel merkezi Teksas’ın Round Rock kentinde kalmaya devam edecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics