Sağlıkta Teknoloji Dünyadan 02 NİSAN 2012 / 15:38

Huawei 37 milyar dolarlık projeden men edildi

Daha önce Britanya’da Çin’in en büyük altyapı üreticisi Huawei’nin güvenlik problemlerine yol açabileceği ile ilgili lobi faaliyetleri yürütülmüştü. Şirketin rekabet edilemeyecek kadar ucuza altyapı hizmeti sunması, Avrupa’daki üreticileri zor durumda bırakırken, hükümetler bazında girişimler gelmişti.
Bu girişimlerin belki de en büyüğü, Avustralya hükümeti tarafından geldi. Huawei, ülkedeki 37 milyar dolarlık genişbant altyapı projesinden men edildi. Sebep olaraksa güvenlik endişeleri gösterildi.
Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Huawei’nin ismini vermeden; “Ulusal Geniş Bant Ağ’ı (NBN) devasa bir altyapı projesidir ve hükümet olarak tüm altyapı projelerinde olduğu gibi en doğru kararı verdiğimizden emin olmalıyız” dedi.
Huawei’den yapılan açıklamada, kararın üzerine hayal kırıklığı yaşandığı belirtildi. Huawei’nin açık ve şeffaf olarak teknolojilerinin güvenliğini garanti etmek için çalışmalarına devam edeceğini belirtti.
Daha önce de Avustralya’ya gerçekleştirilen siber saldırılarının büyük çoğunluğunun Çin’den geldiği açıklanmış, Çin hükümeti iddiaları reddetmişti.
Yapılan açıklamada, Huawei olarak Avustralya’nın NBN çalışmalarında yer alma konusunda hala ümitli olduklarını, bu çerçevede Avustralya Hükümeti’nin ve NBNCo’nun kararıyla ilgili olarak açık ve şeffaf tutumlarının yanı sıra, sundukları teknolojilerin güvenliğine ilişkin güvence sağlamayı çeşitli yollarla sürdüreceklerini belirtti.
ETİKETLER : Sayı:865

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics