BTK Duyuru 30 KASIM 2017 / 18:10

5GTR FORUMU İLE JAPONYA 5GMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

 
 

5GTR FORUMU İLE JAPONYA 5GMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

 

30.11.2017

 

Etkinlik Videosu
  •  

4. Küresel 5G Etkinliğinde 5GTR Forumu ile Japonya Beşinci Nesil Mobil İletişim Promosyon Forumu (5GMF) arasında mutabakat zaptı BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan tarafından imzalandı.

 

Dünyadaki başlıca 5G platformları tarafından düzenlenen Küresel 5G Etkinliği (Global 5G Event) 21-24 Kasım 2017 tarihlerinde Güney Kore/Seul'de gerçekleştirildi.

 

Bilindiği üzere, 5G ve ötesi teknolojilerde öncü bir konuma gelme amacına yönelik olarak, ülkemizde kamu, üniversite, üreticiler, işletmeciler ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinin ve tüm çalışmaların koordinasyonunun sağlanması için “Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri Türkiye Forumu (5GTR Forum)" Kurumumuz öncülüğünde 29.04.2016 tarihinde kurulmuştu.

5GTR Forumunun çalışma usul ve esasları ile çalışma grupları yapılanması üzerinde istişareler yürütülüyor. 5G konusunda dünyada temayüz etmiş diğer ülke ve bölgelerde de endüstri, kamu ve diğer paydaşları bir araya getiren benzer platformlar bulunuyor. Bu doğrulta özellikle 5G konusunda en iddialı ülkelerden birisi olan Japonya'nın "Beşinci Nesil Mobil İletişim Promosyon Forumu-5GMF" ile mutabakat zaptı 23 Kasım 2017 tarihinde BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan tarafından imzalandı.

 

Mutabakat zaptı ile 5G ve Ötesi konularındaki uluslararası iş birliği çalışmaları çerçevesinde Ülkemizin 5G ve Ötesi iş birliği platformu olan 5GTR Forumu ile ilişkilerin güçlendirilmesi hedefleniyor.

 

Ayrıca iş birliğinin, ülkemizde gerçekleştirilen 5G ve Ötesi çalışmalarının geliştirilmesi açısından faydalı olması ve böylece her iki ülkedeki üniversiteler, işletmeciler, üreticiler arasındaki iş birliği yolunu açması bekleniyor.

BENZER HABERLER
5GTR FORUMU İLE JAPONYA 5GMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI
5GTR FORUMU İLE JAPONYA 5GMF ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI lt-ie8 lt-ie7" xml:lang="en" lang="en">
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN